Komatsu potřebu bagr

Ministerstvo přezkoumá povolení k přestavbě bývalého sídla odborářů

Praha 5. května (ČTK) - Ministerstvo kultury zahájilo přezkumné řízení závazného stanoviska pražského magistrátu, které se týká přestavby funkcionalistické budovy bývalého Všeobecného penzijního ústavu na pražském Žižkově. ČTK to dnes řekla Iva Awwadová z tiskového odboru ministerstva. Současní majitelé domu, kterému říkají Radost, plánují jeho rekonstrukci. Pražští památkáři k ní vydali kladné stanovisko.

S přestavbou výrazné pražské budovy, která byla dlouho sídlem odborů, nesouhlasí mnozí odborníci. Vedle Klubu Za starou Prahu se vůči plánovaným zásahům do budovy vymezil Český národní komitét ICOMOS, tedy Mezinárodní rady pro památky a sídla. Žádost o přezkumné řízení podalo na ministerstvo kultury územní pracoviště Národního památkového ústavu v Praze 19. listopadu. V otevřeném dopise proti přestavbě protestovaly také tři desítky akademiků z několika vysokých škol.

Připravovaná přestavba funkcionalistické budovy na náměstí Winstona Churchilla má zvýšit krajní křídla budovy. Odbor památkové péče na pražském magistrátu přestavbu schválil loni 1. října. Majitelem domu je dnes podle veřejných zdrojů společnost Dům Žižkov. Nový majitel chce v budově zřídit nájemní byty, kanceláře, obchodní prostory i sklady, v domě se otevřelo kino a zpřístupnila terasa. Svůj záměr přestavby majitelé představují na webu.

Budova od architektů Josefa Havlíčka a Karla Honzíka se po dokončení v roce 1934 setkala ve světových médiích s ohlasem, jakého už podle zastánců zachování stavby nedosáhla žádná jiná česká moderní stavba. V roce 1958 byla prohlášena za kulturní památku.

"Plánované úpravy by v žádném případě neměly postihnout ty vlastnosti, pro které byla uznána mimořádná hodnota stavby při zápisu do seznamu kulturních památek. Nežádoucí jsou zásahy, které výrazně změní povahu dispozice a poškodí dochované interiéry s autentickými prvky," uvedl před časem prezident národního komitétu ICOMOS Václav Girsa.