husqvarna

Ministerstvo obrany prodalo 171 řopíků, další k prodeji chystá

Praha 27. října (ČTK) - Ministerstvo obrany zatím prodalo 171 objektů československého předválečného lehkého opevnění. Podobný počet takzvaných řopíků ještě plánuje k prodeji nabídnout. Zhruba 1600 bunkrů stát bezplatně převedl na jiné státní organizace nebo na spolky vojenské historie. Pro ČTK to dnes uvedl Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. Další řopíky prodává Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), vyplývá z jeho webu.

Stát se bunkrů z období první republiky, které byly součástí obranné linie na hranicích Československa, zbavuje jako nepotřebného majetku. Z celkem 4993 objektů bývalého lehkého opevnění v evidenci ministerstva obrany bylo dosud majetkově vypořádáno 1767. "Konkrétně bylo na územně samosprávné celky, na fyzické a právnické osoby a různé spolky z oblasti vojenské historie bezplatně převedeno celkem 606 objektů. Dalších 990 objektů bylo převedeno na ostatní organizační složky státu a státní organizace, především na Lesy České republiky," uvedl Caletka.

Peníze z prodeje nepotřebných bunkrů plynou do státního rozpočtu. V letech 2018 až 2020 za ně inkasoval zhruba 8,9 milionu korun. "Ministerstvo obrany má v plánu majetkově vypořádat ještě něco přes 800 řopíků. Z tohoto množství se předpokládá prodej přibližně jedné čtvrtiny objektů, u zbytku se předpokládá jejich převod," podotkl Caletka.

V posledním výběrovém řízení vyhlášeném minulý měsíc ministerstvo dalo do prodeje 17 bunkrů, další řízení plánované na listopad bude zahrnovat osm nových řopíků a šest v opakované nabídce. Zájemci musejí složit kauci, z jejich nabídek obálkovou metodou vybere ministerstvo tu nejvyšší.

Převody pevnostních opevnění začaly podle odboru nakládání s nepotřebným majetkem ministerstva obrany ve větším měřítku od roku 2008. Před převodem nebo prodejem ministerstvo řopíky nejprve bezúplatně nabízelo majitelům pozemků pod nimi. Resort nyní převádí nebo odprodává pouze bunkry prohlášené za nepotřebný majetek před březnem 2016. Další řopíky, které se postupně pozemkově zaměřují, přebírá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. K prodeji je nabízí na svém webu.

Opevnění, které ve druhé polovině 30. let vyrůstalo podél německé a rakouské hranice, mělo za úkol zadržet případného útočníka do příchodu spojenců. Z výstavby více než 1200 těžkých a 15.500 lehkých bunkrů zamýšlené do roku 1942 se podařilo do roku 1938 postavit 226 těžkých a přibližně dvě třetiny z plánovaných lehkých objektů. Po mnichovské dohodě z roku 1938 jich většina skončila bez boje v německých rukou. Po válce betonové stavby až na výjimky chátraly, nový život některým z nich vdechli po roce 1989 fanoušci vojenské historie.