husqvarna

Ministerstvo obrany opět nabízí k prodeji předválečné bunkry

Praha 15. února (ČTK) - Milovníci vojenské historie si opět mohou zakoupit takzvané řopíky, objekty bývalých malých pohraničních pevností. Ministerstvo obrany jich aktuálně nabízí dvě desítky. Do prodeje obrana vložila i menší nepotřebné pozemky v různých lokalitách. ČTK to dnes sdělil Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. Celkem ministerstvo v prvním letošním výběrovém řízení na nepotřebný nemovitý majetek nabízí 30 nemovitostí s minimální souhrnnou kupní cenou téměř 1,7 milionu korun.

Dvě třetiny z nich jsou části bývalého pohraničního opevnění. "Právě tyto objekty jsou velmi žádané, a to i přes to, že se jedná o opakované nabídky," poznamenal Caletka. Z 20 nabízených malých opevnění se pouze jeden řopík nachází v Čechách, a to na rozhraní středozápadních Čech v lokalitě Očihov nedaleko Podbořan.

Ostatní pevnůstky leží na území Moravy a Slezska. Tři jsou na vlastních pozemcích na jihu Moravy v katastru obce Sedlce u Mikulova. Na severu Moravy je v nabídce jeden řopík u Starého Města pod Králickým Sněžníkem. Zbývajících 15 opevnění se nachází ve Slezsku, většina na Opavsku. Například šest pevností v okolí Sádku u Opavy, ale také na Bruntálsku u Horních Životic nebo na Jesenicku u Adolfovic. "Tato opevnění jsou sice na cizích pozemcích, jejichž vlastníci mají k objektům předkupní právo, tito ale o převod objektu do svého vlastnictví neprojevili zájem," uvedl Caletka.

Mimo zmíněná opevnění jsou nabízeny i menší pozemky v různých lokalitách, například u Rožmitálu pod Třemšínem nebo nedaleko Žatce v katastrálním území Velichova u Žatce.

Obrana se zbavuje nepotřebných nemovitostí opakovaně. V nabídkách převládají pozemky nebo bunkry opevnění z období první republiky. Někdejší opevnění Československa je stále považováno za nemovitosti určené k obraně státu, hospodaření s nimi má proto na starosti ministerstvo obrany. V roce 2005 ministerstvo rozhodlo, že opevnění bude přednostně bezúplatně převáděno na majitele pozemků pod nimi. Pokud by o ně zájem neměli, mohly je zadarmo dostat například kluby vojenské historie či okolní obce. Další možností je jejich prodej.

Ministerstvo koncem loňského října ČTK sdělilo, že dosud prodalo 171 objektů československého předválečného lehkého opevnění a podobný počet řopíků ještě k prodeji nabídnout plánuje. Zhruba 1600 bunkrů stát bezplatně převedl na jiné státní organizace nebo na spolky vojenské historie. Ze 4993 objektů bývalého lehkého opevnění v evidenci ministerstva obrany bylo dosud majetkově vypořádáno 1767.

Celkem obrana plánuje majetkově vypořádat ještě přes 800 řopíků, k prodeji nabídne čtvrtinu z nich, zbytek chce převést na nové majitele. Resort nyní převádí nebo odprodává pouze bunkry prohlášené za nepotřebný majetek před březnem 2016. Další řopíky, které se postupně pozemkově zaměřují, přebírá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.