Komatsu potřebu bagr

Ministerstvo dostalo 5 odvolání proti stavebnímu povolení na D49

Zlín 29. ledna (ČTK) - Stavební úřad ministerstva dopravy obdržel pět rozkladů, tedy odvolání, proti stavebnímu povolení na výstavbu dálnice D49 mezi Hulínem na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku. Stavební povolení, které ministerstvo vydalo v prosinci, kvůli tomu nenabylo právní moci. Na svém twitteru to dnes uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Stavbu D49 dlouhodobě kritizují ekologové.

Už minulý měsíc Mátl uvedl, že podání rozkladu proti stavebnímu povolení očekává. "Odvolání jsou prázdná bez uvedení dalších podrobností, a proto byli (podávající) stavebním úřadem vyzváni k jejich doplnění," napsal dnes Mátl. Na úpravu mají 15 dní. "Stavební povolení tak nenabylo právní moci," doplnil Mátl.

Úsek dálnice D49 dlouhý 17,3 kilometru chce ŘSD začít stavět letos. Pokud by se to podařilo, mohl by být uveden do provozu v roce 2024. Náklady činí téměř 5,96 miliardy korun bez DPH. Výstavbu dálnice mezi Hulínem a Fryštákem má zajistit sdružení společností Skanska, Eurovia, Metrostav, DSP a Porr.

Proti vzniku dálnice dlouhodobě bojují někteří ekologové. Například spolek Egeria podal několik žalob. Zpochybňoval mimo jiné výjimky vydané pro stavbu D49 v úseku z Hulína do Fryštáku. Ministerstvo životního prostředí povolilo kvůli stavbě zásahy do přirozeného prostředí čmeláků, čolků, raků, žab, netopýrů, bobra, medvěda, rysa, vlka a vydry. Spolek se nejprve obrátil se žalobou ke Krajskému soudu v Brně, který ji v roce 2018 zamítl. Následovala kasační stížnost, kterou Nejvyšší správní soud předloni vyřešil stejným způsobem. Ostravský krajský soud zase loni zamítl žalobu spolku Egeria na neplatnost stanoviska pro posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) týkajícího se D49.

Dálnice D49 má spojit střední a východní Moravu se západním Slovenskem. Od Hulína povede kolem Fryštáku a Zlína k Horní Lidči na Vsetínsku a do slovenské Lysé pod Makytou. ŘSD přitom stavbu dálnice slavnostně zahajovalo už v září 2008. Následně ji však zdržely právě připomínky ekologů i nedostatek peněz.