Cime 2 kvartál 2024

Ministerstvo chce místním dát co nejvíc informací o zóně Líně, kde má stavět VW

Plzeň (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce dát obyvatelům Plzeňského kraje co nejvíc informací o tom, co podle státu přinese strategický podnikatelský park (SPP) v Líních u Plzně pro region i českou ekonomiku. Volkswagen (VW) zvažuje, že by tam za 120 miliard korun postavil továrnu na výrobu baterií do elektromobilů, tzv. gigafactory, rozhodnout se má do června. Stát spolu s CzechInvestem podle mluvčího agentury Davida Hořínka spouští informační kampaň k záměru vybudovat SPP na záložním armádním letišti, což schválila loni vláda, která investici VW podporuje a jejíž ministři se kampaně účastní. Starosta blízkých Dobřan příslib otevřenější a rozsáhlejší komunikace státu přivítal. Proti stavbě protestuje několik občanských spolků, piloti a aviatické kluby i některé okolní obce. Nesouhlasí s ní ani vedení města Plzně.

Okolní obce si dříve stěžovaly mimo jiné na špatnou komunikaci státu. "Už bylo na čase," reagoval na start proklamované komunikace starosta Dobřan Martin Sobotka (Aktivní Dobřany), hlavní mluvčí okolních obcí.

Kampaň spustí MPO v půlce dubna. Lidé z dotčených obcí dostanou do schránek informační leták, který představuje projekt, odpovídá na často kladené dotazy a jehož součástí bude i dopis ministra průmyslu Jozefa Síkely (za STAN). "Uvědomujeme si, že s touto investicí na váš region přenášíme velkou zodpovědnost. A chápeme, pokud u vás takto rozsáhlý projekt vzbuzuje obavy. Zároveň jsme přesvědčeni, že vašemu regionu přinese mnohé pozitivní. Nechceme ohledně plánů na zřízení strategického podnikatelského parku a gigafactory nic zamlčovat," uvedl ministr v dopise.

Dále MPO a CzechInvest vytvoří web o SPP. "Budou tam průběžně aktualizované podrobné informace k projektu a sekce nejčastěji kladených otázek a odpovědí," řekl mluvčí. Představí také změny v konceptu SPP, které vyplynuly z diskuzí s obcemi, krajem a různými institucemi. "Zvláštní pozornost je věnována projektu moderního závodu na výrobu bateriových článků pro elektromobily, o jehož umístění do ČR uvažuje koncern VW. Podle současného návrhu strategického podnikatelského parku má být srdcem areálu," uvedl Hořínek.

V úterý 18. dubna bude od 18:00 v Dobřanech v kině Káčko veřejná debata o projektu za účasti zástupců obcí, MPO, CzechInvestu i Škody Auto. "Veřejná slyšení v dalších dotčených obcích budou následovat," dodal Hořínek.

Vláda považuje investici VW za klíčovou pro transformaci autoprůmyslu ČR. VW se má do června vyjádřit, zda zvolí Líně, Polsko, Slovensko, či Maďarsko. Stavět by firma chtěla začít koncem roku 2024 a vyrábět články do baterií od roku 2027 až 2028. Vláda stanovila klíčové stavby v lokalitě, které by bez gigafactory nevznikly, a je připravena dát na ně devět miliard korun. Podle hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) se dále čeká na výsledky průzkumných vrtů, které by měly pokračovat do konce dubna, pak se budou vyhodnocovat a poté by se začalo projektovat. V gigafactory má pracovat do 4000 zaměstnanců, zhruba polovina by měla přijít ze Škody Auto.