Komatsu potřebu bagr

Minimální mzda ve stavebnictví letos vzroste o šest procent

Praha 7. dubna (ČTK) - Odborové svazy uzavřely se Svazem podnikatelů ve stavebnictví dohodu o zvýšení minimální mzdy o šest procent a minimální hodinové mzdy o 5,5 procenta. Dodatek kolektivní smlouvy platí od 1. dubna. ČTK to dnes sdělila mluvčí Svazu podnikatelů ve stavebnictví Kristýna Dolejšová. Podle údajů Českého statistického úřadu loni ve stavebnictví pracovalo 213 tisíc lidí, jejich průměrná hrubá měsíční mzda byla 32.121 korun. Průměrná mzda v Česku loni činila 37.839 korun.

Podle prezidenta svazu Jiřího Nouzy je současná situace ve stavebnictví složitá. "Odráží se v ní nejen nepředvídatelný růst cen materiálu a jeho samotná nedostupnost, ale také energetická krize," uvedl. Podle odborářů je dohoda na růstu mezd důležitý krok pro udržení sociálního smíru.

Svaz dodatek smlouvy podepsal po několikaměsíčním vyjednávání s Odborovým svazem Stavba České republiky a Odborovým svazem pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství Čech a Moravy.

Svaz s odbory podepsal kolektivní smlouvu v dubnu 2019 a její ustanovení platí do roku 2024. Pro mzdovou část se každý rok podepisuje dodatek smlouvy. Výše minimální mzdy se řídí řídí tarifními stupni. První stupeň odpovídá státem vyhlášené minimální mzdě 16.200 korun, která se meziročně se zvedla o 1000 korun. Další tarifní stupně se pohybují od minimální mzdy 16.700 korun do 32.700 korun.