husqvarna

Milínem projede kvůli stavbě D4 denně až 15.000 aut, zásadní kolize zatím nebyly

Milín (Příbramsko) (ČTK) - Milínem na Příbramsku projede denně 12.000 až 15.000 aut, v pátek a v neděli bývá situace nejhorší. Obec na takovou dopravní zátěž není uzpůsobena, zásadní kolize ale zatím nevznikly, řekl dnes novinářům starosta Vladimír Vojáček (nez.). Kvůli výstavbě nového úseku D4 mezi Příbramí a Pískem se zhruba dvoutisícová obec bude potýkat s nadměrnou dopravní zátěží do konce listopadu. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS), který se dnes přijel na průtah dopravy Milínem podívat, čeká tuto trasu po skončení objížďky základní rekonstrukce.

Tranzitní doprava z uzavřené dálnice D4 začala Milínem proudit 1. června. Podle Vojáčka ulicí 11. května denně projede 12.000 až 15.000 aut, přičemž v pátek a neděli intenzita dopravy vzroste ještě o deset až dvacet procent. "Troufnu si odhadnout, že zátěž bude spíš u těch 15.000 vozidel denně," řekl Kupka.

Milín podle Vojáčka na takovou hustotu dopravy není uzpůsobený. "Auta projíždějí čtyři až šest metrů od obytných místností domů, takže zátěž především pro občany na 11. května je poměrně značná," uvedl starosta. Ve špičkách se navíc stává, že někteří řidiči nerespektují zákazy průjezdu a objíždějí ucpanou hlavní trasu menšími ulicemi v zastavěné části.

Přesto podle starosty lidé většinou chápou, že dálnici je potřeba postavit. "Bereme to jako nutné zlo. Víme, že to má skončit 30. listopadu. Období do 1. června, kdy to začalo, bylo stresující, dnes víme, že co den, to jeden den za námi," dodal Vojáček.

Dostavba D4 mezi Příbramí a Pískem začala v červnu 2021. Všech pět úseků se staví najednou. Náklady budou téměř deset miliard Kč bez DPH. Firmy zároveň modernizují 16 kilometrů už zprovozněných částí. Po dvou letech prací je stavba zhruba z poloviny hotová. Na konci letošního roku má být prostavěno 79 procent z plánovaného množství peněz.

Nová D4 vzniká formou spolupráce veřejného a soukromého sektoru (PPP - Public Private Partnership). Projekt dostavby D4 má na starosti sdružení Via Salis, složené z francouzských firem VINCI Highways a Meridiam. Stavební práce na D4 provádí společnost DIVia stavební, která patří do Skupiny VINCI Construction CS, a to na základě zhotovitelské smlouvy uzavřené s Via Salis. Po dostavbě bude konsorcium dálnici a navazující části silnice I/20 provozovat a udržovat 25 let, za což mu stát bude platit. Stát by měl za využívání nové dálnice zaplatit 17,8 miliardy Kč.