Komatsu potřebu bagr

Milan Rotek: Investice do pasivního domu se při vhodně zvolených řešeních vrátí do deseti let

Pasivní a nízkoenergetické domy nepředstavují jenom stavby s polystyrenovým zateplením o šířce 30 cm, jak si většina populace stále představuje. Vhodným řešením je například i jednovrstvá cihla plněná minerální vatou. Ať už ale investoři zvolí jakoukoliv možnost, kvalitní obvodové zdivo z různých materiálů představuje pouze jednu část tepelněizolační funkce, která z celku tvoří zhruba 20 %. Únikům tepla lze ještě zabránit správným výběrem střechy, oken, dveří a zateplením podlahy. Vhodnou kombinací materiálů a technologií lze na energiích ušetřit desetitisíce korun za rok.

Od roku 2022 se změnila kritéria primární neobnovitelné energie a klade se tak důraz na komplexnější návrh nových budov. Tato pravidla jsou známá pod označením NZEB II (z anglického originálu Nearly Zero Energy Buildings). Pro výstavbu domu s téměř nulovou spotřebou energie je potřeba splnit podobné podmínky jako u pasivního domu. Součinitel prostupu tepla u zdiva pasivního domu je nanejvýš 0,18 W/m².K.. U domu s téměř nulovou spotřebou je to maximálně 0,21 W/m².K. pro zdivo. U těchto čísel platí, že čím nižší hodnota, tím nižší náklady na vytápění.

Za Porotherm mohu říct, že každá novostavba z cihel řady EKO+ Profi a T Profi splňuje podmínky pro zdivo u domu s téměř nulovou spotřebou energie. Hlavně díky tomu, že naše cihly disponují nízkým prostupem tepla. Například u cihly velikosti 38 cm T Profi je součinitel prostupu tepla pouhých 0,16 W/m².K.

Naším principem je zároveň navrhovat kvalitní a dlouhodobě udržitelné stavby s minimem údržby a nízkou uhlíkovou stopou. Při správném návrhu a realizaci na ní po několik generací nemusí nikdo provádět údržbu a stále bude plnit svou funkci ve 100% kondici. Využitím jednovrstvého zdiva z vatových cihel lze také docílit subtilnější konstrukce s celkově lepším mikroklimatem uvnitř objektu než u zateplení polystyrenem.

Součinitelem prostupu tepla se doporučuji řídit i při návrhu veškerých konstrukcí - od střechy po okna, dveře a podlahy. U moderních domů je důležitá i orientace velkých prosklených ploch a střech na jižní strany a automatické stínění oken žaluziemi nebo roletami.

Na stránkách Wienerbergeru jsme každému investorovi schopni spočítat cenu za materiál na hrubou stavbu pasivního domu nezávaznou kalkulací. Vyplněním formuláře se navíc automaticky zapojí do soutěže o poukazy na stavební materiál značky Porotherm a Tondach v hodnotě 1 075 000 Kč. Z projektové dokumentace se vypočítává spotřeba materiálu na rodinný dům, a navíc získáte cenovou nabídku ještě v cenách roku 2022.

Společnost Wienerberger s. r. o., je největším výrobcem pálených cihel a střešních tašek v České republice. Její portfolio na trhu v ČR nyní zahrnuje zdicí systém Porotherm, pálenou střešní krytinu a doplňky střech Tondach, obkladové a lícové cihly Terca, keramickou dlažbu Penter a betonové produkty Semmelrock. Wienerberger s. r. o., je součástí nadnárodního koncernu Wienerberger Group, který představuje největšího světového výrobce cihel a současně lídra v produkci pálených střešních krytin v Evropě. Více informací na www.wienerberger.cz.