Komatsu potřebu bagr

MfD: Soud odmítl návrh na vydání předběžného opatření, dálnice D49 se staví dál

Zlín 29. března (ČTK) - Pražský městský soud zamítl návrh ekologických aktivistů na vydání předběžného opatření, kterým soud mohl zastavit práce na budování dálnice D49 v úseku mezi Hulínem na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku. Uvedla to dnešní regionální příloha Mladé fronty Dnes (MfD). Práce začaly na konci loňského roku skrývkou ornice a stavba může pokračovat.

Stavbu dálnice D49 silničáři slavnostně zahajovali v září 2008. Následně však soud zrušil stavební povolení a v červenci 2010 ministerstvo dopravy stavbu zastavilo. Zdržel ji nedostatek peněz i námitky ekologů. Loni v listopadu zamítl ministr dopravy šest rozkladů proti stavebnímu povolení na úsek z Hulína do Fryštáku a stavba byla zahájena. Ekologové však poté avizovali, že podají žalobu proti stavebnímu povolení k Městskému soudu v Praze. Spolek Egeria ji doplnil návrhem na vydání předběžného opatření, kterým mohl soud práce zastavit. Podle MfD se tak nestalo, soud však nemohl svůj verdikt komentovat, neměl doklady o tom, že se s ním seznámili všichni účastníci řízení.

"Ulevilo se nám. Nic jiného jsme ale ani nečekali. Když jsme si přečetli žalobu a důvody k vydání předběžného opatření, tak jsme zjistili, že se vše řešilo už v rozkladu (odvolání) ke stavebnímu povolení. Byla to klasická snůška polopravd," řekl deníku ředitel zlínského pracoviště Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Karel Chudárek.

Aktivisté pro zastavení prací argumentovali mimo jiné tím, že silničáři odvážejí ornici na jakákoli místa. Podle silničářů to není pravda, vozí ji tak prý na předem vybrané plochy, s nimiž souhlasily úřady. "Navíc práce s ornicí je z 98 procent hotová, takže soud už by v tomto případě neměl co zastavovat," uvedl Chudárek. Další důvody pro vydání předběžného opatření se týkaly křečka polního, kvůli němuž se stavba už dříve zpozdila o několik let. Silničáři jsou připraveni chráněného hlodavce přestěhovat na určené místo, pokud sám neodejde jinam za potravou.

Soud se však nadále bude zabývat žalobami, jejichž účelem je zrušení stavebního povolení na tento úsek dálnice. Jednu z nich podaly Děti Země. "V devíti žalobních bodech namítáme například nezákonnost obsahu tří závazných stanovisek, konkrétně nesplnění všech podmínek územního rozhodnutí, neřešení nadlimitních intenzit hluku v blízkých domech a nízkou ochranu krajinného rázu," uvedl předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Dálnice D49 má ulevit tranzitní dopravě především v okolí Zlína. Výstavbu úseku z Hulína do Fryštáku zajistí sdružení společností Skanska, Eurovia, Metrostav, DSP a Porr. Náklady činí téměř 5,96 miliardy korun bez DPH. Podle ŘDS však kvůli změně technických předpisů a nezbytné valorizaci vzrostou. Se zprovozněním dálnice počítá ŘSD koncem roku 2024. Dálnice D49 v budoucnu propojí střední a východní Moravu se západním Slovenskem, od Hulína povede kolem Fryštáku a Zlína k Horní Lidči na Vsetínsku a do slovenské Lysé pod Makytou.