Cime 2 kvartál 2024

MfD: Plzeň nebude stavět dům se speciálním režimem, podle města je moc drahý

Plzeň(ČTK) - Plzeň nepostaví dům se speciálním režimem s až 96 lůžky ve Chvojkových lomech, který připravovalo minulé vedení města. Zastupitelé většinově rozhodli o zrušení loňského usnesení o podání žádosti o dotaci. Podle současné městské koalice je projekt za 520 milionů korun moc drahý. Opozice argumentovala tím, že Plzeň, kde roste počet seniorů s demencí, takové zařízení nutně potřebuje a že za něj radnice nemá náhradní projekt. Uvedla to dnešní Mladá fronta DNES (MfD) v regionálním vydání.

Zástupci koalice ANO, PRO PLZEŇ, Pirátů a STAN rozhodnutí zdůvodnili hlavně příliš vysokou cenou stavby. Město tak už podle nich nebude rezervovat ve svých fondech peníze na tento projekt, uvedl list.

Podle opozičního zastupitele Martina Baxy (ODS) by teď Plzeň mohla na stavbu využít nebývale vysoké příjmy z daní. "Připravený projekt, který bylo možné realizovat, rušíte a nenastupuje místo něj žádný další," řekl Baxa koalici.

Primátor Roman Zarzycký (ANO) MfD potvrdil, že výnos z daní je teď vysoký, ale současná koalice nechce podle něj budovat nákladné "pomníky" a dává přednost menším projektům. Zarzycký dodal, že projektová příprava pro dům ve Chvojkových lomech nebyla dostatečná. Město chce takové projekty nahradit takovými, na nichž se budou podílet soukromé firmy.

Baxa řekl, že ve Chvojkových lomech mělo vzniknout specializované zařízení pro poskytování klíčových sociálních služeb seniorům, kteří potřebují maximální pomoc. "To jsou domovy se zvláštním režimem a ten vy nechystáte. Postarat se o seniory, kteří už se o sebe postarat nemohou, by měla být podle mě priorita číslo jedna," řekl podle MfD.

Opoziční zastupitel David Šlouf (ODS) uvedl, že v Plzni je mnoho lidí v postproduktivním věku a současně se u nich častěji objevují různé formy demence. "Vybavenost města a kraje infrastrukturou pobytových sociálních služeb v porovnání republiky je spíš podprůměrná," řekl listu. Podle Šloufa se Plzeň zrušením projektu domu pro seniory ve Chvojkových lomech vrátí o několik let zpět. Vyzval zastupitele k tomu, aby nehledali jiná místa a jiné modely. Plzeň a její obyvatelé toto zařízení potřebují co nejdříve, řekl MfD. Potvrdil to i radní Jiří Šrámek (ANO. Podle zástupců firem, která je staví, se dají vybudovat zhruba za poloviční cenu, dodal radní.