Cime 2 kvartál 2024

MfD: Firma DGS otevřela ve Frýdlantu novou slévárnu, zaměstnat chce až 400 lidí

Frýdlant (Liberecko) 23. září (ČTK) - Novou slévárnu za více než miliardu korun otevřela ve Frýdlantu na Liberecku společnost DGS Druckguss Systeme. V továrně může firma odlévat kusy o hmotnosti až 6000 tun, to je třikrát víc než v provozu v Liberci. Ve zkušebním provozu pracuje zatím stovka lidí, do tří let jich chce DGS zaměstnat až 400, informuje dnešní liberecká příloha MfD. V regionu, který trápí nedostatek pracovních příležitostí, otevření nové továrny vítají.

DGS Druckguss Systeme je švýcarskou firmou, která se specializuje na výrobu tlakových odlitků ze slitin hliníku a hořčíku pro automobilový průmysl. Má dvě dceřiné společnosti v Číně a Česku. Původně firma plánovala rozšíření libereckého závodu, kvůli komplikovanému stavebnímu řízení, se ale nakonec rozhodla stavět ve Frýdlantu. V hospodářsky slabém Frýdlantském výběžku bude DGS patřit k největším zaměstnavatelům. Práci chce dát hlavně místním, kteří musejí do zaměstnání dojíždět hlavně do Liberce.

Kvůli odklonu od spalovacích motorů se závod ve Frýdlantu bude specializovat hlavně na díly pro elektromobily. I když jde o slévárenský provoz, nepředstavuje podle deníku nová továrna díky moderním technologiím žádnou velkou zátěž pro životní prostředí. "Budeme také v rámci energetických úspor využívat vlastní fotovoltaickou elektrárnu s výkonem pět megawatt. Zároveň je to i náš příspěvek ke snižování produkce CO2," řekl deníku ředitel DGS pro ČR Josef Vokoun.