Cime 2 kvartál 2024

MfD: FAÚ uložil pokutu přes 700.000 korun prodejci bytů ve V Tower

Praha 29. října (ČTK) - Finanční analytický úřad (FAÚ), který se zaměřuje zejména na boj proti praní špinavých peněz a odhalování toků peněz spojených s korupcí, uložil pokutu přes 700.000 korun společnosti, která prodávala byty v pražském mrakodrapu V Tower. Podle úřadu dostatečně nekontrolovala původ peněz použitých na nákup bytů, které stály desítky, ale i více než sto milionů korun. Firma se k pokutě nevyjádřila. Napsala to dnes Mladá fronta Dnes (MfD).

Byty ve V Tower si pořídili kupující z Kazachstánu, Alžírska, Uzbekistánu, Tchaj-wanu nebo Uruguaye. Část z nich se přitom skryla za schránkové společnosti v daňových rájích. Podle ředitele FAÚ Libora Kazdy se úřad v poslední době s tím, že realitní firmy své klienty příliš neprověřují, setkává často. Odmítl ale, že by se FAÚ programově zaměřil na peníze směřující do luxusních nemovitostí v Praze.

Zkušenosti z celého světa ukazují, že lukrativní nemovitosti bývají častým místem, kam pachatelé trestné činnosti své nelegálně získané peníze investují. Realitní společnosti ale mají omezené možnosti, jak někoho vyšetřovat. Městský soud v Praze nicméně podle MfD ve sporu o jinou pokutu uloženou od FAÚ za nedostatečnou kontrolu původu peněz rozhodl, že nestačí prohlášení nakupujícího, že jeho peníze nepocházejí z nelegálních zdrojů.

Třicetipatrová budova V Tower na Pankráci postavená ve tvaru písmene, po kterém nese název, zahrnuje 130 bytů. Prodáno z nich je podle webu projektu víc než 90 procent. Se 104 metry jde o nejvyšší bytový dům v Česku.