Cime 2 kvartál 2024

MfD: Ekologové podali kasační stížnost kvůli dálnici D49 z Hulína do Fryštáku

Zlín 9. září (ČTK) - Spolky Děti Země a Egeria podali kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně (NSS) kvůli povolení stavby dálnice D49 z Hulína do Fryštáku. Stavba dálnice začala na konci loňského roku. Ekologové proti stavbě protestují řadu let. Povolení už dříve napadli u Městského soudu v Praze, který jim nevyhověl. Píše do dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

"Podle nás se městský soud žalobou s devíti body nezabýval pečlivým způsobem," zdůvodnil v MfD stížnost předseda Dětí Země Miroslav Patrik. "Na řadu našich námitek na ochranu před nadlimitním hlukem, na ochranu kvality podzemních vod před zimní údržbou, ke zmírnění zásahu do krajinného rázu nebo k nejasnostem, zda byly podmínky územního rozhodnutí splněny, odpověděl jen obecnými úvahami bez konkrétních zjištění," dodal. Děti Země žádaly také o soudní přezkoumání závazného stanoviska řízení EIA z roku 2016.

"Čekali jsme to, netajili se tím, že podají kasační stížnost, chudáci zneuznaní, které nikdo neposlouchá," uvedl pro deník šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic ČR Karel Chudárek. "Jsme teď v očekávání. Rozhodnutí soudu se nedá předvídat. Samozřejmě, že máme obavy," doplnil.

Stavba má stát přes šest miliard korun a pokud by se musela zastavit, bude to podle Chudárka složité a drahé. Silničáři si opakovaně stěžují, že aktivisté napadají jakékoliv rozhodnutí týkající se dálnice D49.

Deník připomíná, že NSS už letos zrušil na základě podnětu ekologických spolků dvě stavební povolení na části rozestavěného dálničního obchvatu Frýdku-Místku. Podle mluvčí NSS Sylvy Dostálové nelze odhadnout, kdy bude v aktuální věci rozhodnuto a zda bude nutné nařizovat ústní jednání.