Mezi Janovem a Opatovcem na Svitavsku začala stavba dalšího úseku D35

Opatovec (Svitavsko) (ČTK) - V Pardubickém kraji začala stavba dalšího úseku dálnice D35, trasa dlouhá téměř 12 kilometrů vznikne mezi Janovem a Opatovcem na Svitavsku. Náklady budou 2,54 miliardy korun. Na dokončení má stavební firma dva a půl roku. Novinářům to dnes řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

"Příprava úseku netrvala extrémně dlouho, jak se někde stává. Prakticky za osm let se nám podařilo dálnici připravit. Patřilo to relativně k té rychlejší přípravě dálniční sítě v České republice," uvedl Mátl.

Úsek bude dlouhý 11,8 kilometru. Dálnice povede v blízkosti silnice I/35. Úsek bude mít sedm mostů na dálnici, čtyři nad ní. Vznikne nový železniční most na koridoru Česká Třebová - Brno.

Motoristé budou jezdit přes dvě mimoúrovňové křižovatky, stavební firma postaví dva ekodukty pro migraci zvířat. Bude také nutné přeložit množství úseků větších a menších silnic a polních cest.

Kvůli odhlučnění dělníci postaví šest protihlukových stěn v délce 4,5 kilometru. "Je to velká stavba, tři čtvrtě milionu kubíků zeminy k přemístění, Běžně se staví šest kilometrů silnice, 12 kilometrů už je náročná stavba," řekl ředitel stavební firmy MI Roads Zdeněk Ludvík.

Na stavbu má firma dva a půl roku, staveniště si převzala ve čtvrtek. Stavební trh je podle ředitele Ludvíka už víc predikovatelný. "Některé ceny komodit šly dolů, některé stále jdou nahoru, jako je cement, ale trh se uklidňuje. Uděláme všechno, abychom splnili termín," řekl ČTK Ludvík.

V Pardubickém kraji je v provozu více než 30 kilometrů dálnice D35. Naposledy se loni 22. prosince otevřel úsek z Časů do Ostrova na Chrudimsku, který měří 14,7 kilometru. Připravují se další úseky od Ostrova kolem Vysokého Mýta, Litomyšle a Moravské Třebové až do Mohelnice na Olomoucku. Části Opatovec - Staré Město a Staré Město - Mohelnice by se měly stavět formou PPP projektů, tedy se zapojením soukromého investora.

Cílem je dokončit dálnici D35 v Pardubickém kraji do konce roku 2029, aby se po celém úseku už jezdilo. Komplikace mohou podle Mátla nastat v zapojení soukromého sektoru, věří, že i tato investiční varianta se podaří.

Dálnice D35 má vést v úseku Jičín-Hradec Králové-Olomouc-Lipník nad Bečvou. Po dokončení bude s délkou 210 kilometrů nejdelší dálnicí v Česku. "D35 už není popelkou mezi dálnicemi. Během následujících tří sezon máme v plánu zahájit všechny zbývající úseky dálnice, která bude sloužit po svém dokončení jako alternativní kapacitní spojení západu a východu České republiky, což významně odlehčí zejména přetížené dálnic D1," uvedl dnes ministr dopravy Martin Kupka (ODS).