Cime 2 kvartál 2024

Mezi Bzencem a Mor. Pískem začala stavba dálnice D55, potrvá dva roky

Bzenec (Hodonínsko) 27. září (ČTK) - Mezi Bzencem a Moravským Pískem na Hodonínsku dnes oficiálně začala stavba čtyřkilometrového úseku dálnice D55. Stavět se má dva roky, stát bude 1,16 miliardy korun, uvedla v tiskové zprávě mluvčí brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Lucie Trubelíková. Aktuálně je tak ve výstavbě souvislý 21 kilometrů dlouhý úsek této dálnice od Bzence na jihu až k Babicím na severu.

"Nový úsek D55 nahradí již nedostačující silnice II/427 a I/54 a odvede tranzitní dopravu z Moravského Písku," uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Na budoucím tělese dálnice se už ale pracovalo po celý letošní rok. Pohybovali se zde archeologové, kteří našli řadu cenných a zajímavých artefaktů. Zároveň se dělaly přípravné práce, jako je skrývka ornice a příprava terénu na stavbu. Součástí úseku bude mimoúrovňová křižovatka u Bzence, tři mosty a jeden ekodukt.

Zatímco na sever by měla být dálnice brzy hotová až do Přerova, protože za dva roky se má stavět úsek od Napajedel do Babic. Patrně by se mohla dostavět i dálnice D1 jižně od Přerova a okolo krajského města, která bude současně i dálnicí D55. Pokračování na jih je nejisté. ŘSD ještě nemá ani územní rozhodnutí a zatím se předpokládá, že stavět by se mohlo v roce 2030.

Na dálnici D55 čekají všechny obce podél dnešní silnice první třídy 55, která už často kapacitně nestačí a některá místa jsou nebezpečná. Jde o jednu z hlavních tranzitních tras mezi Polskem a jihovýchodní Evropou.