Mercedes

Metrostav v postižených Hruškách obnovuje školku, Skanska poskytne mobilní domy

Praha 9. července (ČTK) - Stavební firma Metrostav v obci Hrušky, která byla postižena tornádem, obnovuje mateřskou školu. V postižené oblasti pomáhají také ostatní velké stavební firmy, které dnes odpověděly na dotaz ČTK. Například Skanska nasadila těžkou techniku a poskytne mobilní domy pro dočasné ubytování pro postižené rodiny, Strabag již prakticky odstranil sutiny.

"Naše společnost působí ve všech regionech ČR, včetně Břeclavska. S vedením obce Hrušky jsme se dohodli, že veškeré náklady na obnovu školky nad rámec pojištění půjdou za námi. Mateřskou školku jsme si vybrali z toho důvodu, že chceme v nelehké situaci pomoci rodinám s dětmi," uvedl ředitel jihomoravského oblastního zastoupení Metrostavu Zdeněk Mička.

Budova má podle něj takřka zničenou střechu, velkou část obvodového pláště a kvůli poškození vodovodního potrubí i vytopené druhé podlaží. V první etapě stavbaři provedou nejnutnější opravy tak, aby zamezili následným škodám a umožnili školce opětovné uvedení do provozu 1. září.

"Už hodinu po tornádu jsme se spojili se starosty a zjišťovali jejich potřeby, přičemž samotnou pomoc koordinujeme s jihomoravským krizovým štábem. V obcích už téměř dva týdny pomáhá naše těžká technika, tedy nakladače a nákladní auta. Obcím jsme také na jejich žádost poskytli mobilní kontejnery. Například v Moravské Nové Vsi je využívají jako sanitární zázemí pro záchranáře a dobrovolníky a také jako dočasný depozitář městského archivu a knihovny," doplnil mluvčí společnosti Skanska Central Europe Ondřej Šuch. Po konzultacích se starosti bude podle něj firma poskytovat také mobilní domy jako dočasné ubytování pro postižené rodiny.

"Naši pracovníci s technikou se od prvního dne zapojili do odklízení sutin. V této činnosti jsme pokračovali i v průběhu celého minulého týdne. Tento týden již vzhledem k tomu, že sutiny jsou prakticky odklizené, máme na místě pouze pět lidí a dva stroje. Záchranným složkám jsme i nadále k dispozici pro případ potřeby, nicméně většinově se již naši pracovníci vrátili k obvyklé práci na našich stavbách," sdělila mluvčí společnosti Strabag Edita Novotná.

V zasažené oblasti pomáhají také členové některých řemeslných cechů. "Členové pomáhají finančně i osobně, přímo v Moravské Nové Vsi bydlí náš člen. Počty nebo částky nesledujeme. V tom to přece není," dodal ředitel Cechu podlahářů ČR Martin Pertl.

Hodonínskem a Břeclavskem se prohnalo tornádo 24. června. Šlo o druhé nejsilnější tornádo kategorie s rychlostí větru až přes 300 kilometrů v hodině. Způsobilo smrt šesti lidí, poničilo asi 1200 domů. Organizace Člověk v tísni odhaduje, že bouře v oblasti silně zasáhla zhruba 1600 domácností. Ke zbourání je v lokalitě určeno asi 185 domů. Vznikly mnohamiliardové škody.