husqvarna

Metrostav schválil dividendu 21,50 Kč na akcii

Praha 25. června (ČTK) - Valná hromada stavební a developerské skupiny Metrostav, které loni stoupl čistý zisk meziročně o 117 procent na 1,62 miliardy korun a tržby o pětinu na 41,8 miliardy korun, dnes schválila dividendu 21,50 Kč na akcii. Na výplatu tak připadá zhruba 170 milionů Kč.

- Metrostav je z pohledu tržeb největší stavební firmou v České republice. Akciová společnost vznikla k 31. prosinci 1990 jako právní nástupce stejnojmenného národního podniku, který se v roce 1970 vyčlenil z Vodních staveb. Podnik původně vznikl jako účelová organizace pro stavbu pražského metra. Skupina Metrostav vznikla v únoru 2014.

- Pražské metro dodnes patří pro Metrostav k důležitým zakázkám, firma stavěla i nejnovější úseky do Letňan (otevřen v květnu 2008) či k motolské nemocnici (otevřen v dubnu 2015). V posledních dvou dekádách ale Metrostav budoval i další významné stavby, nejen dopravní.

- V roce 2006 získal kontrakt na vybudování pražského tunelu Blanka. S délkou 6,4 kilometru je označován za nejdelší městský tunel v Evropě. Metrostav stavbu dokončil v roce 2015. Hlavní město pak vedlo kvůli tunelu s Metrostavem arbitráž. Vadilo mu, že se stavba proti původním plánům prodražila, u soudu však Praha neuspěla. Naopak rozhodčí soud přikázal městu práce v řádu miliard korun zaplatit.

- Metrostav se podílel i na stavbě Strahovského tunelu, silničního okruhu kolem Prahy, tunelů na dálnici D8, pražského železničního spojení nebo budov pro energetiku. Podílel se třeba na stavbě rozsáhlé dálniční křižovatky u Opatovic nad Labem. Buduje také bytové domy, a to pro vlastní developerskou divizi i pro externí klienty. Aktivní je i v zahraničí, staví například silniční tunel na Islandu.

- Skupina Metrostav má deset divizí a 50 dceřiných společností - plně ovládá například společnosti Subterra, Metrostav Slovakia, Metrostav Deutschland, Metrostav stavebniny, Metrostav Development, DSH - Dopravní stavby, PK Doprastav, Doprastav Asfalt, rakouskou BeMo Tunnelling či inženýrskou a zeměměřičskou CCE Praha.

- Počet zaměstnanců celé skupiny ke konci loňského roku vzrostl zhruba o stovku na 4994. Hlavními akcionáři jsou společnosti DDM Group (51,34 procenta, DOAS SK (23,18 procenta) a DOAS CZ (17 procent). Za všemi třemi firmami stojí několik fyzických osob z ČR a Slovenska.

- Stavební firmě Metrostav, která je tržně nejsilnější firmou ve skupině, loni vzrostl čistý zisk meziročně o 69 procent na 614,1 milionu korun. Tržby jí stouply o 23,8 procenta na 26,61 miliardy korun. Počet zaměstnanců ve firmě na konci loňského roku meziročně vzrostl více než o stovku na 3112.

- Metrostav v posledních letech figuroval vedle Blanky v několika dalších kauzách. Manažeři firmy byli aktéry trestních kauz kolem rekonstrukce hřebčína v Kladrubech nebo údajného úplatku pro libereckého hejtmana Martina Půtu. Metrostav figuruje i v jedné větvi kauzy bývalého poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

ciz jw