Cime 3 kvartal 2024

Metrostav Norge získal zakázku na Faerských ostrovech, bude razit tunel

Praha 2. září (ČTK) - Norská dceřiná společnost největší české stavební společnosti Metrostav získala poprvé zakázku na Faerských ostrovech. Firma Metrostav Norge AS bude na nejjižnějším ostrově Suduroy razit silniční tunel o délce 1,2 km. Cena kontraktu, který zahrnuje pouze českou subdodávku, dosahuje v přepočtu 215 milionů korun a začít by se mělo letos na podzim. ČTK to dnes sdělil mluvčí Skupiny Metrostav Vojtěch Kostiha.

Metrostav na severu dosud pracoval především na zakázkách v Norsku, Švédsku, Finsku a na Islandu. Na severu Evropy firma podniká 16 let, na Faerských ostrovech má zakázku poprvé. "Jde sice o zakázku menšího rozsahu, ale velkého významu. Faerské ostrovy jsou pro tuneláře velmi atraktivní lokalita vzhledem k zajímavému množství nově soutěžených tunelových projektů," uvedl Aleš Richter, obchodní ředitel Metrostav Norge AS.

"Vstupujeme do neznámého prostředí a musíme se vypořádat i s jazykovou bariérou, protože jazyky kontraktu jsou i faerština a dánština. Na druhou stranu některé rizikové parametry jako odloučené staveniště, komplikované zásobování či silný vítr už nám jsou z jiných severských zemí důvěrně známé," doplnil výrobní ředitel Metrostav Norge AS Jiří Horčička.

Skupina Metrostav realizovala na severu Evropy 15 projektů, mimo jiné traťové tunely helsinského metra, most na lososí cestě v Norsku či nejdelší silniční tunel na Islandu. Ve Skandinávii celkově dosud vyrazila přes 48 km tunelů. V současnosti tvoří zahraniční zakázky 40 procent obratu skupiny.

Ražby na Faerských ostrovech zaberou asi 33 týdnů, stavba by měla skončit v září 2023. Společnost Metrostav Norge AS se projektu účastní jako subdodavatel faerské stavební společnosti J&K Petersen. Investorem projektu je Landsverk, faerská obdoba českého Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Do stavební a developerské skupiny Metrostav patří mateřská stavební firma Metrostav a Metrostav Infrastructure, které se od letošního června nemůžou tři roky účastnit veřejných zakázek poté, co odvolací pražský vrchní soud pravomocně potvrdil trest vynesený krajským soudem v roce 2020 za to, že firma podplácela a manipulovala s veřejnými zakázkami v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Metrostav dostal i desetimilionovou pokutu. Skupina Metrostav s trestem nesouhlasí a podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Samotná stavební firma Metrostav je trestně stíhána v dalších třech kauzách.

Metrostav se tak snaží hledat nové trhy. "Tím, že soudy vyřadily Metrostav na českém trhu ze hry, mu uvolnily kapacity pro práci v zahraničí,“ uvedl mluvčí Metrostavu Kostiha. "Může tak dojít k zajímavému paradoxu, že odsouzený Metrostav dožene své obraty na trzích s nulovou úrovní korupce, zatímco veřejné zakázky na českém trhu mohou z důvodu absence největšího hráče podražit," dodal.