Komatsu potřebu bagr

Městské dopravní podniky v ČR získaly za sedm let téměř 12 mld. Kč z fondů EU

Plzeň 2. prosince (ČTK) - Dopravní podniky v ČR získaly v posledních sedmi letech téměř 12 miliard korun z evropských fondů, za něž pořídily desítky nových vozidel a novou infrastrukturu městské veřejné dopravy. Včetně vlastních a městských prostředků vydaly na všechny projekty celkem téměř 18 miliard Kč. Jednou z nejvýznamnějších investic v zemi je modernizace tramvajové vozovny v plzeňské části Slovany za 1,7 miliardy korun. Začala loni a má být hotová do konce roku 2022. Z operačního programu doprava (OPD) na ni půjde 720 milionů korun, řekl ČTK generální ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Jiří Ptáček.

"Díky nové vozovně vyřešíme problém nedostatečné kapacity a špatný stav budov. Kromě nesrovnatelně vyšší kvality technického vybavení poskytne nové zázemí pro zaměstnance a bude mnohem lépe a citlivěji řešeno její sousedství v těsné blízkosti obytné zóny," uvedl.

Podle šéfa Sdružení dopravních podniků ČR (SDP) a ředitele Dopravního podniku města Pardubice Tomáše Pelikána dokážou městské dopravní firmy díky dotacím dělat zásadní investice, na něž by z vlastního rozpočtu nedosáhly. "U menších podniků se například díky dotaci obnoví během jediného roku třetina nebo dokonce polovina vozového parku," uvedl v tiskové zprávě.

Peníze tak využil například Děčín. "V roce 2018 jsme koupili 21 nízkoemisních autobusů za 130 milionů korun, z IROP jsme získali dotaci 111 milionů. Další rok jsme pořídili pět minibusů a dotace pokryla 85 procent nákladů. Za minimální náklady jsme v podstatě jednorázově obnovili téměř polovinu vozového parku," uvedl v tiskové zprávě SDP ředitel Dopravního podniku města Děčín Bohumil Bárta.

Z evropského programu IROP získaly městští dopravci v letech 2014 až 2021 na projekty za 5,92 miliardy korun 85 procent nákladů, tedy více než pět miliard korun. Kromě desítek nových trolejbusů, autobusů na zemní plyn, elektrobusů a tramvají žádaly o peníze na moderní dopravní a informační systémy, inteligentní zastávky a systém na odbavení kartami. "V Pardubicích jsme získali 25 milionů na modernizaci odbavovacího systému cestujících v MHD," řekl Pelikán. V regionu tak mohou teď cestující použít bezkontaktní platební nebo čipové karty ostatních dopravců.

Dalším zdrojem peněz EU je OPD, z něhož se financují nové tramvajové a trolejbusové tratě, modernizace měníren a vozoven. Podle SDP, které sdružuje 21 dopravních podniků, získali provozovatelé MHD v letech 2014 až 2021 na projekty téměř za 12 miliard korun 57 procent nákladů z OPD.

Dopravní podniky už podle Pelikána plánují další projekty do nového plánovacího období EU, tedy na léta 2021 až 2027. Bez unijních peněz by podle něj nemohly obnovovat vozové parky zdaleka tak rychle, jako se jim to daří dosud.