Komatsu potřebu bagr

Město Zlín začalo s rekonstrukcí zámku, vyměňují se tam okna

Zlín 10. srpna (ČTK) - Město Zlín začalo s rekonstrukcí tamního zámku. Vítězem architektonické soutěže na postupnou rekonstrukci zámku v centru města se již dříve stal návrh ateliéru architekta Pavla Mudříka. Na zámku se vyměňují okna a dveře, řekl dnes ČTK mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

"Budovu zámku považuji za jednu z hlavních dominant města. Jde o nejstarší budovu ve městě a vzhledem k tomu, že jsme moderní město vystavěné především ve 20. století, je naší povinností zámek udržovat v co nejlepším stavu. Děláme vše proto, aby se zámek stal opět kulturním srdcem města. Už nyní v něm sídlí Živý Zlín a také nově založená Kancelář architekta města. Na restauraci a kavárně pracujeme rovněž," uvedl primátorův náměstek Pavel Brada (ANO). Na zámku je také Galerie Václava Chada.

Výměna více než 130 oken a dveří na zámku začala v polovině července, práce jsou naplánovány na pět měsíců. Cílem je také úspora za vytápění objektu. Náklady jsou 24 milionů korun, město dostalo dotaci devět milionů korun.

Již loni se na zámku upravily prostory pro nově zřízenou příspěvkovou organizaci Kancelář architekta města Zlín. "Současně s výměnou oken se upravují prostory pro další novou příspěvkovou organizaci města Živý Zlín – kulturní a kreativní centrum. Pokud jde o celkovou rekonstrukci zámku, nyní se zpracovávají podklady pro projektovou dokumentaci, průběžně budou prováděny průzkumy omítek, podlah a bude se zpřesňovat budoucí náplň objektu a rozmístění jednotlivých subjektů," uvedl mluvčí.

Zámek stojí v parku v centru města. Ve středověku na jeho místě stála malá gotická tvrz.