Město Vsetín zdraží od prosince nájemné ve svých bytech

Vsetín 29. listopadu (ČTK) - Nájemné v městských bytech ve Vsetíně se od prosince zvýší. Týká se to nájemníků se smlouvami na dobu určitou. Měsíční nájemné pro nové a prodlužované nájemní smlouvy na dobu určitou je od 50 do 110 korun za metr čtvereční, nově to bude od 70 do 130 korun. Cílem radních je postupně co nejvíce přiblížit výši nájemného v městských bytech komerčnímu. V současnosti stěží pokrývá náklady na běžný provoz, ale už netvoří rezervy na zásadnější opravy či rekonstrukce, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Jana Raszková. Komerční nájemné ve městě je mezi 200 až 300 korunami za metr čtvereční, uvedla.

"Přitom struktura obyvatel ve všech typech bydlení je zde prakticky totožná. Je tak nespravedlivé, aby lidé v městských bytech měli náklady na bydlení nepřiměřeně nižší a ostatní občané Vsetína na to dopláceli. Úroveň nájemného v městských bytech by měla být srovnatelná s tím komerčním. Sociálně slabším lidem by s jeho platbou měl pomoci stát a jeho systém příspěvků, nikoliv městská pokladna," uvedl starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL).

"Zdražení se dotkne všech obyvatel městských bytů s nájemními smlouvami na dobu určitou, a to od chvíle, kdy jim tyto smlouvy budou prodlužovány," uvedl vedoucí odboru správy a údržby majetku, investic a strategického rozvoje Dalibor Sedláček. Nájemníkům se staršími smlouvami na dobu neurčitou zůstává nájemné do 1. dubna příštího roku na aktuální úrovni. "Poté bude jako obvykle navýšeno o míru inflace za předchozí rok," uvedla mluvčí.

Podle sčítání obyvatel z roku 2021 je ve Vsetíně 11.261 obydlených bytů. "Z toho je například 6246 v osobním vlastnictví, 1665 ve vlastních domech a 1873 nájemních. Město Vsetín aktuálně vlastní 531 bytů o velikosti 1 + kk až 3 + 1, z toho je 264 bytů zvláštního určení, obývaných převážně seniory," uvedla mluvčí.