Cime 3 kvartal 2024

Město Třešť vybírá firmu na cyklostezku do Kostelce, stavět ji chce příští rok

Třešť (Jihlavsko) (ČTK) - Město Třešť se v příštím roce chystá stavět cyklostezku ze své místní části Salavice do Kostelce u Jihlavy. Nový úsek měřící tři kilometry povede údolím Třešťského potoka. Na stavbu s předpokládanou hodnotou 26 milionů korun vybírá dodavatele. Lhůta pro podávání nabídek končí příští týden, řekl dnes novinářům starosta Vladislav Hynk (KDU-ČSL).

"Dotace, která je na to přislíbená, je zhruba ve výši 22,1 milionu korun," řekl starosta. Nový úsek cyklostezky bude začínat poblíž čistírny odpadních vod v Salavicích. V krajině bude mít betonový povrch, což podle starosty žádají ochránci přírody s tím, že bude méně rušit než černý asfalt.

Přes Kostelec a Třešť vede frekventovaná silnice druhé třídy, která spojuje Jihlavu s Telčí. Díky nové cestě se jí jezdci na kolech budou moci vyhnout. V minulých letech Třešť postavila stezku, která vede údolím potoka a poblíž železnice přes město směrem ke vsi Salavice.

O případném dalším vedení stezky pro cyklisty z Kostelce do Jihlavy by chtěli zástupci Třeště jednat s vedením Jihlavy a krajským cyklokoordinátorem. "V minulosti už bylo určené vedení té cyklostezky v blízkosti řeky Jihlavy," uvedl Hynk.

Stezka by se měla prodlužovat i v opačném směru, tedy od Třeště na Telč. "Tam máme podanou žádost o stavební povolení na výstavbu stezky do Hodic k vlakovému nádraží," řekl starosta. I na tuto akci chtějí sousedící samosprávy požádat o dotaci, stavba by se pak mohla uskutečňovat příští rok nebo v roce 2025.

Další chystaný projekt počítá se vznikem bezpečné cesty pro cyklisty z Telče přes jihočeské Dačice a Slavonice a k hranicím s Rakouskem, kde by se napojila na tamní cyklostezky, uvedl Hynk.

Třešť s 5400 obyvateli počítá v rozpočtu schváleném pro rok 2024 s celkovými výdaji za 184 milionů korun při očekávaných příjmech 160 milionů. Schodek v rozpočtu město dorovná penězi z úspor a dotací. Podle starosty by mu z dotačních programů mohlo plynout 15,5 milionu korun.