husqvarna

Město Světlá n. S. bude jednat o převzetí sokolovny, nabídla mu to TJ Sokol

Světlá nad Sázavou. (Havlíčkobrodsko) (ČTK) - Světlá nad Sázavou uvažuje o převzetí sokolovny do majetku města. Nabídku dostala radnice od tamní Tělocvičné jednoty (TJ) Sokol. Světelští zastupitelé tento týden pověřili vedení města, aby jednalo o možných podmínkách tohoto převodu. Novinářům to dnes řekl starosta František Aubrecht (nestraník).

Sokolovny už převzala od Sokolů i jiná města. "Nejsme první a asi nebudeme ani poslední, v okolních obcích už k tomu došlo," řekl starosta.

Ve Světlé nad Sázavou je sokolovna s venkovními hřišti v Nádražní ulici, pořád se využívá ke sportovním aktivitám. "Je to objekt i pozemek v centru města, takže do budoucna je to zajímavé a rádi bychom to měli pod kontrolou," řekl Aubrecht. Kromě jednání o převodu zvažuje radnice také to, jak by mohla sokolovnu využít. "Nabízí se několik možných cest, ale to nechci předbíhat, zatím jsme ji nepřevzali," řekl Aubrecht. Podotkl, že město má novou sportovní halu.

Náklady na provoz sokolovny stouply kvůli zdražení energií, členská základna se snižuje. "Nezvládneme to už utáhnout, plyn, elektřinu a všechny ty poplatky," řekla ČTK Hedvika Tvrdá, starostka světelské TJ Sokol. Uvedla, že jednota si není schopná vydělat peníze potřebné na další provoz sokolovny, město ho už léta dotovalo. Umí si představit, že by mohlo areál převzít za symbolickou cenu. Světelská TJ Sokol si letos připomíná 100 let od založení. Členů má 29.

Na Havlíčkobrodsku už sokolovny před několika lety převzala například města Lipnice nad Sázavou a Ledeč nad Sázavou.

V Lipnici nad Sázavou sokolovna dál slouží ke sportování, na tělocvik tam chodí i děti ze školy, konají se v ní také kulturní akce. "Takže se to využívá takhle univerzálně, tak, jak sokolovny byly myšleny," řekl starosta Zdeněk Rafaj (nestraník). Velká budova z 30. let minulého století potřebuje opravit a město má podle starosty asi větší šance sehnat na to peníze než Česká obec sokolská. "Teď zkoušíme nějakou dotaci aspoň na opláštění, to znamená, novou střechu potřebujeme a trochu zateplení," uvedl.

Velké investice potřebuje také sokolovna v Ledči nad Sázavou, řekla starostka Hana Horáková (bezpartijní). Uvedla, že město má i jiná sportoviště, ale velký kulturní sál je jen v sokolovně. Na její celkovou opravu má město zpracovanou projektovou dokumentaci, týká se technických sítí, vybavení sálu i sociálního zázemí. Podle starostky to ale bude běh na dlouhou trať.