Mercedes

Město Polička prodá bývalý dětský domov, investor ho přestaví na byty

Polička (Svitavsko) (ČTK) - Město Polička prodá zájemci bývalý dětský domov zhruba za 12 milionů korun. Dnes o tom rozhodlo zastupitelstvo. Radnice v kupní smlouvě stanoví, že tam kupec podle již hotového projektu postaví 32 bytů. Město původně chtělo projekt udělat samo, ale kvůli vysokým nákladům od toho ustoupilo. Proti prodeji byla opozice.

Kupcem je firma STV Group, byla nakonec jediný zájemcem, který podal nabídku. STV Group jsou součástí holdingu STV Invest. Patří ji také Poličské strojírny. Historie zbrojní výroby v Poličce sahá do roku 1920, areál obou podniků je v lokalitě Bořiny.

Když město projekt bytové výstavby před lety plánovalo, odhadované náklady byly 80 milionů korun. Po několika letech by mohly být až 150 milionů korun. Podle starosty Jaroslava Martinů (ODS) by se investicí město vyčerpalo a nemělo by peníze na jiné investice. Soukromá firma byty postaví, šest bytů by měla koupit Polička, a to za nákladové ceny, uvedl v úvodní řeči starosta Jaroslav Martinů (ODS).

Společnost STV chce pro své zaměstnance postavit nájemní bydlení. Kupec za dům a pozemky zaplatí kolem 12 milionů korun. Součástí prodeje je projektová dokumentace pro vydání územního rozhodnutí, stavebního povolení a pro provedení stavby. Stavět by se mohlo začít letos na podzim.

V projektu je oprava staré budovy a výstavba dalších dvou nových, celkem tam má vzniknout 32 bytů. Bývalý dětský domov dřív patřil Pardubickému kraji, město ho koupilo za 4,5 milionu korun v roce 2021. Součástí odkupu byly pozemky o výměře 2800 metrů čtverečních.

Na programu byl dnes jeden bod k projednání, řečníci debatovali tři hodiny. Opozice z uskupení Pro Poličku a Otvírání Poličky od začátku záměr vedení města kritizuje. Město by podle ní mělo mít možnost rozhodnout, kdo v bytech bude bydlet, mohlo by mít 32 nájemních bytů.

Opoziční zastupitelé si myslí, že město může například stavět levněji než soukromá firma. Zástupci opozičních subjektů se také ptali na možné sankce a chtěli vědět, jestli město má jistotu, že firma investici dokončí. Sankce se jim zdály nízké. Zástupce investora uvedl, že peníze jsou to nejmenší, firma prosperuje.

Zástupkyně investora Helena Pazderová uvedla, že podnik potřebuje nové zaměstnance, odborné pracovníky. Pro agenturní dělníky byty stavět nechce. Pro ně má ubytovnu u výrobního areálu, uvedla Pazderová. "Nejsme nepřítel Poličky, my jsme součást Poličky. Byty plánujeme pro mladé Poličáky a ano, nezastíráme, pro vyšší management ze vzdálenějších míst," uvedla Pazderová. Podnik má kolem 700 pracovníků.