Mercedes-Benz Trucks elektrifikuje stavební segment a prezentuje eActros LongHaul pro přepravu materiálů na staveniště

·         Mercedes-Benz Trucks představuje na globálně nejvýznamnějším stavebním veletrhu bauma v Mnichově několik nákladních vozidel s výhradně akumulátorovým elektrickým pohonem pro využití ve stavebnictví

·         Mercedes-Benz eActros LongHaul s elektrickým rozhraním pro návěsy, například sklápěcí, je vhodný pro převážně silniční přepravu materiálů na staveniště

·         První prezentace elektrického prototypu napájeného akumulátory na základě stavebního modelu Arocs v podobě domíchávače betonu realizovaného společně s partnery

·         Karin Rådströmová, předsedkyně představenstva divize Mercedes-Benz Trucks, říká: „Pracujeme na portfoliu se zcela neutrální bilancí emisí CO2 – včetně náročného stavebního segmentu. V něm jsou žádána mimořádně mnohostranná, robustní a výkonná nákladní vozidla. Vzhledem k nejrůznějším způsobům využití se navíc z hlediska elektrifikace jedná o mimořádně komplexní sektor.“

·         Stina Fagermanová, vedoucí marketingu, prodeje a služeb divize Mercedes-Benz Trucks, říká: „Stavební nákladní vozidla, jakými jsou například domíchávače betonu, patří mezi energeticky intenzivní aplikace – jak z důvodu přepravy materiálu, tak i provozu nástaveb. Díky kompletní elektrifikaci tak lze ušetřit velké množství CO2.“

Mnichov/Stuttgart/Praha – Mercedes-Benz Trucks intenzivně urychluje elektrifikaci nákladní dopravy. Na letošním globálně nejvýznamnějším stavebním veletrhu bauma, který se koná ve dnech 24. až 30. října v Mnichově, představuje výrobce hned několik výhradně elektricky poháněných vozidel napájených z akumulátorů pro využití ve stavebnictví. Mercedes-Benz Trucks vystavuje koncepční prototyp modelu eActros LongHaul, který byl poprvé představen v září na veletrhu IAA Transportation, tentokrát s elektrickým rozhraním pro návěsy, například sklápěcí. Elektrické nákladní vozidlo je díky tomu vhodné pro zásobování stavenišť materiálem a může nahradit dosavadní řešení na základě pohonu na naftu jak z hlediska přepravy, tak i v oblasti rozhraní. Od roku 2021 sériově vyráběný eActros pro těžkou rozvážkovou dopravu vybavuje Mercedes-Benz Trucks již několik měsíců příslušnými elektrickými rozhraními. Mercedes-Benz Trucks navíc společně s partnery poprvé prezentuje prototyp stavebního nákladního vozidla Arocs vybaveného nástavbou domíchávače betonu s akumulátorovým elektrickým pohonem, který se vyznačuje velkou světlou výškou a mimořádnou průchodností terénem.

Na stavební segment připadá přibližně každé páté v Evropě prodané nákladní vozidlo Mercedes-Benz. Stavebnictví je tak pro výrobce druhým nejvýznamnějším segmentem po dálkové dopravě, a v procesu elektrifikace nákladní silniční dopravy proto hraje mimořádnou roli. Již v roce 2030 budou užitková vozidla s neutrální bilancí emisí CO2 vznikajících při provozu tvořit až 60 procent prodeje společnosti Daimler Truck na trzích EU30.

Karin Rådströmová, předsedkyně představenstva divize Mercedes-Benz Trucks, k tomu říká: „Pracujeme na portfoliu se zcela neutrální bilancí emisí CO2 – včetně náročného stavebního segmentu. V něm jsou žádána mimořádně mnohostranná, robustní a výkonná nákladní vozidla. Vzhledem k nejrůznějším způsobům využití se navíc z hlediska elektrifikace jedná o mimořádně komplexní sektor. Naprosto rozhodující jsou proto partnerství mezi výrobci vozidel a nástaveb, abychom našim zákazníkům mohli vždy nabízet řešení, která jsou pro ně optimální.“

Stina Fagermanová, vedoucí marketingu, prodeje a služeb divize Mercedes-Benz Trucks, dodává: „Stavební nákladní vozidla, jakými jsou například domíchávače betonu, patří mezi energeticky intenzivní aplikace – jak z důvodu přepravy materiálu, tak i provozu nástaveb. Díky kompletní elektrifikaci tak lze ušetřit velké množství CO2. Tichá elektrická vozidla současně mohou právě na staveništích v městských oblastech významně přispívat ke snižování hluku. Společenský a politický tlak na naše zákazníky je velký. Chceme být pro ně v této transformaci maximálně spolehlivým partnerem.“

eActros LongHaul poprvé s elektrickým rozhraním pro návěsy

Mercedes-Benz Trucks vyvinul ve spolupráci s mnichovským výrobcem sklápěcích nástaveb MEILLER elektrické rozhraní pro různé návěsy. Jeho výstupní hnací hřídel umožňuje hospodárný pohon hydraulických pracovních nástrojů na staveništích, například sklápěcího návěsu nebo návěsu s posuvnou podlahou. Pro eActros LongHaul vyvinutý a na veletrhu bauma jako prototyp představený systém má trvalý výkon 58 kW. Sériově vyráběný výstupní hřídel elektrického pohonu bude nabízet výrazně vyšší výkon. Točivý moment prototypu je 300 N.m. Systém elektrického výstupního hnacího hřídele přeměňuje stejnosměrný proud vysokonapěťové elektrické sítě na střídavý proud prostřednictvím měniče umístěného na zadní stěně kabiny. Přídavný elektromotor tak pohání čerpadlo, které poskytuje hydraulický výkon pro ovládání návěsu. Výhodou tohoto řešení v porovnání s dosavadním pohonem od vznětového motoru je kompletní neutralita lokálních emisí CO2 a výrazně nižší hlučnost, což je významné především pro provoz ve městech a obytných oblastech. Kompaktní konstrukce systému umožní provozovat vozidlo eActros LongHaul se standardními návěsy, což je velká výhoda pro dopravce, kteří budou toto vozidlo používat k nejrůznějším účelům.

Sériově vyráběný eActros LongHaul bude disponovat dojezdem cca 500 kilometrů na jedno nabití a umožňovat vysokovýkonné nabíjení. V modelu eActros LongHaul naleznou uplatnění sady akumulátorů s technologií lithium-železo-fosfátových akumulátorových článků (LFP), které se vyznačují především dlouhou životností a velkým množstvím využitelné energie. Sady akumulátorů sériově vyráběného modelu eActros LongHaul bude možné nabít z nabíjecího stojanu o výkonu cca 1 MW z 20 na 80 procent kapacity za výrazně méně než 30 minut.

První prototypy již absolvují intenzivní testy, a ještě v letošním roce začnou testovací jízdy modelu eActros LongHaul také na veřejných silnicích. V příštím roce zahájí testovací provoz u zákazníků prototypy v podobě blízké sériově vyráběnému modelu. Inženýři z vývojového oddělení divize Mercedes-Benz Trucks kladou na eActros LongHaul stejné požadavky ohledně životnosti vozidla a komponentů jako na porovnatelný konvenční Actros pro těžkou dálkovou dopravu. To znamená ujetí 1,2 milionu kilometrů během deseti let provozu. Vozidlo bude připraveno pro sériovou výrobu v roce 2024.

Elektrifikované nákladní vozidlo Arocs jako „Prototype Battery-Electric Arocs“ pro provoz na staveništích

Arocs je mimořádně robustním a odolným stavebním nákladním vozidlem divize Mercedes-Benz Trucks pro provoz v tvrdých podmínkách. V budoucnosti bude k dispozici také jako vozidlo s akumulátorovým elektrickým pohonem. V prvním kroku bude tento projekt realizován v rámci spolupráce divize Mercedes-Benz Trucks se společností Paul Group z Pasova, která bude elektrifikovat nákladní vozidla dodávaná výrobním závodem divize Mercedes-Benz Trucks ve Wörthu montáží elektrického hnacího řetězce. Společnost Paul se přitom rozhodla pro řešení s centrálním elektromotorem. Díky tomu lze využít osvědčené nápravy modelu Arocs s planetovými převody v kolech, aby bylo i nadále možné nabízet pro provoz na staveništích potřebnou světlou výšku a průchodnost terénem. Na veletrhu bauma v Mnichově vystavený prototyp „Battery-Electric Arocs“ je vybaven elektrickou nástavbou domíchávače betonu od společnosti LIEBHERR-Mischtechnik, která prostřednictvím rozhraní odebírá elektrickou energii ze sad akumulátorů modelu Arocs. Její rotační domíchávač disponuje jmenovitým objemem devět metrů krychlových.

Paul Group uvádí, že elektrický hnací řetězec vozidla poskytuje trvalý výkon více než 300 kW a krátkodobý nad hranicí 400 kW. Battery-Electric Arocs bude možné nakonfigurovat s šesti nebo sedmi sadami akumulátorů s kapacitou po 60 kWh využitelné energie. Podle společnosti Paul bude možné ujet na jedno nabití výrazně více než 200 kilometrů. Battery-Electric Arocs je svou 800V elektrickou sítí připraven na budoucnost a podle údajů společnosti Paul Group umožní z nabíjecího stojanu o výkonu 150 kW nabít šest sad akumulátorů z 20 na 80 procent za cca 1,5 hodiny.

Malosériově vyráběná vozidla budou od konce roku 2023 k dispozici v různých konfiguracích se 4 nebo 3 nápravami pro nástavby domíchávačů betonu Liebherr, valníky nebo sklápěče. Hlavní prodej bude mít na starosti firma Paul, která pro tato nákladní vozidla zajistí také veškeré práce v oblasti servisu a údržby.

Hospodárná stavební doprava zajišťovaná nákladními vozidly s pohonem na naftu

Mercedes-Benz Trucks vystavuje na veletrhu bauma kromě elektricky poháněných nákladních vozidel také vybraná nákladní vozidla s pohonem na naftu, koncipovaná pro využití na staveništích. Mezi hvězdy veletrhu v tomto segmentu patří Actros L Edition 3 a různé verze modelu Arocs s nástavbami od řady partnerů, ale také třístranný sklápěč Atego a všestranný Unimog.

Pro všechny verze modelů Actros a Arocs je od října 2022 k dispozici třetí generace motorů OM 471, která nabízí snížení spotřeby paliva až o čtyři procenta. Nové motory se vyznačují velkým počtem technických inovací, které umožňují ještě hospodárnější jízdu s nižšími emisemi CO2, nižší provozní náklady a vyšší výnosy. Tyto motory jsou tak důsledně zaměřeny na snižování celkových provozních nákladů TCO (Total Cost of Ownership), aniž by tím trpěly výkonové a provozní parametry, jízdní dynamika nebo jízdní komfort. Mercedes-Benz Trucks současně zdokonalil celý hnací řetězec, aby dosáhl ještě vyšší jízdní dynamiky. Nové řízení automatizované převodovky PowerShift Advanced přitom umožňuje precizním výběrem převodových stupňů dosahovat v nejrůznějších provozních situacích rychlejšího a současně plynulejšího rozjezdu a optimálního zrychlování. PowerShift Advanced se bude od dubna 2023 standardně dodávat pro všechny varianty motorů užitkových vozidel divize Mercedes-Benz Trucks.

Pro Arocs byla navíc vyvinuta nová přední náprava s nosností 10 tun, aby bylo možné využívat ještě vyšší zatížení vozidla. Robustnější náprava umožňuje mimo jiné montáž větších jeřábů a dalších pracovních nástaveb.