Komatsu potřebu bagr

Mátl:Stavba D55 z Přerova do Kokor by mohla začít v letech 2025 a 2026

Postřelmov (Šumpersko ) (ČTK) - Stavba šestikilometrového úseku dálnice D55 mezi obcí Kokory a Přerovem, jejíž příprava kvůli problémů s územním rozhodnutí časově zaostává za budováním navazující části z Olomouce do Kokor, by mohla být zahájena v letech 2025 či 2026. Stavba D55 z Olomouce do Kokor má začít 25. dubna. Novinářům to dnes v Postřelmově na Šumpersku řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Příprava D55 mezi obcí Kokory a Přerovem je už podle Mátla v plném proudu, nicméně za úsekem z Olomouce do Kokor má zhruba dvouleté zpoždění. "Dlouho se řešila právní moc územního rozhodnutí. V tuto chvíli je tento problém zažehnán, protože máme nabytou právní moc územního rozhodnutí, máme zpracovanou dokumentaci pro stavební povolení a probíhají výkupy pozemků. Předpokládáme, že bychom mohli někdy v letech 2025 a 2026 zahájit i tuto druhou stavbu mezi obcí Kokory a Přerovem," uvedl Mátl.

V závěru dubna začne stavba osm kilometrů dlouhého úseku dálnice D55 z Olomouce do Kokor. Dálnici postaví společnost Eurovia CS, která v tendru podala nejvýhodnější nabídku s cenou 1,95 miliardy korun bez započtení DPH. Ve výběrovém řízení na stavbu úseku dálnice D55 z Olomouce do Kokor obdrželo ŘSD od stavebních firem sedm přihlášek. Cenová nabídka společnosti Eurovia CS podle Mátla tvoří 80 procent předpokládaných nákladů na tuto dopravní stavbu.

Příprava úseku z Kokor do Přerova byla komplikovaná. Nejvyšší správní soud v roce 2021 zrušil rozsudek ostravského krajského soudu, kterým bylo při projednávání žaloby obce Rokytnice prohlášeno za neplatné územní rozhodnutí na tento projekt. Obec Rokytnice se dohodla s úřady a ŘSD na kompenzacích za stavbu úseku dálnice D55 z Olomouce do Přerova, který povede v její blízkosti.

Chystaná dálnice D55 je přeložkou silnice první třídy, která Přerov s Olomoucí spojuje přes několik obcí. Vesnicemi denně projede až 20.000 automobilů a rušná silnice je místem častých dopravních nehod.