Cime 2 kvartál 2024

Manatech představil stavební stroje firmy Dieci, hitem je mobilní míchač betonových směsí

Společnost Manatech je výhradní dovozcem zemědělských a stavebních strojů více než patnácti předních světových výrobců. Na český a slovenský trh je dodává prostřednictvím své bohaté prodejní sítě. Loni uspořádala Dni Dieci, kde představila novinky italského výrobce stavební techniky firmy Dieci.

Modelová řada teleskopických manipulátorů Icarus
Pevné teleskopicé manipulátory typu Icarus se vyrábí ve třech modelech v závislosti na dosahu. Icarus 40.17 dosáhne do 17 metrů, jeho menší sourozenec do 14 metrů a největší do 17 metrů. Manipulátor Icarus může být vybavený dálkovým ovládáním, jako adaptér lze totiž namísto velkoobjemových lžic, paletizačních vidlí a dalších využít jeřábové rameno nebo naviják. Obsluha pak stroj pouze stabilizuje přes opěrné nohy a z venku ovládá pracovní rameno pomocí dálkového ovladače. Hojně využívaným stavebním příslušenstvím je plošina, která je ideálním pomocníkem při montování průmyslových hal a konstrukcí. Třístrannou aktivní natáčecí plošinu lze též obsluhovat přímo z její plochy a ovládat tak rameno nebo plošinu natáčet doprava i doleva o 90 stupňů.

Samonakládací mobilní míchač betonových směsí Dieci F 7000
„Jestliže mluvíme o padesátileté historii firmy Dieci, tak prvním strojem, který kdy Dieci vyrobil, byl samonakládací míchač. I když dnes 99 % produkce tvoří nakladače, tradice výroby mobilních míchačů byla zachována. Všechny typy byly modernizovány a výsledkem je špičkový model F 7000,“ představil Zbyněk Kučera, produktový manažer Dieci.

Právě tento samonakládací stroj byl k vidění i na Dni s Dieci v loňském roce. Mobilní míchač je vybaven automatickým systémem a počítačem, do kterého lze uložit až 128 receptur betonových směsí. Operátor si jen zvolí jednu z nich, načež systém směs zamíchá. Operátor pak připravenou směs odveze na místo určení a vyklopí. Počítač zároveň vytiskne účtenku, na níž jsou uvedeny veškeré parametry vyrobené směsi. Systém je také vybaven paměťovým úložištěm, takže údaje lze stáhnout na USB flash disk a přesunout do počítače v kanceláři.

Mobilní míchač v Česku využívají stavební firmy zabývající se stavbou rodinných domů. Míchač Dieci F 7000 časově i finančně optimalizuje výrobu betonu. K běžným strojům si totiž nemusí pořizovat čekárnu na beton, který si vyrábí svépomocí a podle svých možností dopravují na místo určení.

„I jiné velké stavební firmy začínají přemýšlet o tom, jak optimalizovat stavební výrobu a jak namíchat betonové směsi přímo na stavbě. Jde-li o větší projekt s deseti až dvaceti domy, vyplatí se přemýšlet o tomto stroji,“ uvedl nový majitel s tím, že se tímto způsobem vyhnou nakupování velkého množství kubíků betonu, dlouhým čekacím lhůtám a velký prostojům pracovníků.

www.dieci.cz