Cime 2 kvartál 2024

Magistrát zastavil odvolací řízení ohledně D55 z Olomouce do Kokor

Olomouc (ČTK) - Olomoucký magistrát v závěru června zastavil odvolací řízení ohledně námitek společnosti Agra z Velkého Týnce proti dílčímu stavebnímu povolení na už stavěný úsek dálnice D55 z Olomouce do Kokor na Přerovsku. ČTK dnes informaci získala na úřední desce magistrátu. Zemědělská firma své námitky po dohodě s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) stáhla. Všechna stavební povolení díky tomu nabyla právní moci a stavba může pokračovat podle harmonogramu.

Společnost Agra podala na začátku dubna odvolání proti stavebnímu povolení na dvě desítky objektů souvisejících s chystanou stavbou dálnice D55 z Olomouce do Kokor. Zemědělská firma tvrdila, že kvůli této dopravní stavbě se zkomplikuje její přístup na okolní pole, která obhospodařuje. Požadovala proto zrušení stavebního povolení, aby projekt mohl znovu projednat stavební úřad.

Ředitel ŘSD Radek Mátl už dříve uvedl, že ŘSD se zemědělskou firmou uzavřelo dohodu o narovnání, jejíž součástí byl mimo jiné závazek Agry stáhnout všechny námitky proti stavebním povolením.

Stavba prvního úseku dálnice D55 z Olomouce do Kokor byla zahájena v závěru dubna, dokončena bude v roce 2025. Souběžně pak začne stavba druhé poloviny z Kokor do Přerova. Nová dálnice D55 by mohla propojit Olomouc s Přerovem v roce 2028. Dálnice D55 je přeložkou silnice první třídy, která Přerov s Olomoucí spojuje přes několik obcí. Vesnicemi denně projede až 20.000 automobilů a silnice je místem častých nehod.