Magistrát odpustil Praze 8 splátku penále z nevrácené dotace

Praha 24. února (ČTK) - Magistrát odpustil radnici Prahy 8 splátku zhruba 135,9 milionu Kč za penále vzniklé tím, že radnice městu včas nevrátila 244,84 milionu Kč z nevyužité třísetmilionové dotace na dostavbu Centra Palmovka. Důvodem odpuštění je špatná finanční situace radnice. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Magistrát již radnici odpustil povinnost vrátit zmíněnou dlužnou částku a zároveň se s ní domluvil na směně pozemků a převzetí torza budov na Palmovce.

Radnice měla od města původně slíbenu dotaci 600 milionů korun, kterou měla dostat ve třech splátkách, kdy první činila 300 milionů Kč. Městská část ale nedokončenou budovu nedostavěla a poté nevrátila celou částku, ale pouze 55,2 milionu Kč.

"V rámci všech dohod uzavřených za účelem zabránit finančnímu kolapsu (Prahy 8) jsme dohodli několik velice vstřícných kroků, kdy tento je poslední z nich," řekl dnes náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Praha 8 se dlouhodobě potýká s finančními problémy a v případě zaplacení dluhů by jí hrozila insolvence. Pokud by se tak stalo, nebyla by schopna obyvatelům poskytovat základní služby včetně třeba školství.

Odpuštění dluhu je součástí celkové dohody mezi Prahou 8, magistrátem a firmou Metrostav Alfa, která budovu stavěla. Developerovi podle ní radnice vyplatí 142 milionů Kč. Od města dostane dotaci 550 milionů Kč, která jí bude poskytována v následujících letech. Praha 8 naopak na magistrát převede nedostavěnou budovu a pozemky.

Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo a jejíž součástí měly být komerční prostory, schválilo předminulé vedení městské části v roce 2010. Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu Kč. Minulé vedení Prahy 8 stavbu zastavilo a následně se o její vlastnictví soudilo.

Centrum Palmovka by v budoucnu mělo být součástí proměny celé lokality, kde vzniknou nové domy a zmizí současné autobusové nádraží. Proměnou projde i nynější náměstí Bohumila Hrabala, přibude zeleň, lavičky nebo kavárna. Co bude konkrétně v budově Centra Palmovky, zatím není jasné. Město nyní jedná o tom, že by zde mohla sídlit Evropská kosmická agentura.