husqvarna

lzeň začíná po 15 letech znovu stavět městské byty, celkem 195

Plzeň 13. srpna (ČTK) - Plzeň začíná po 15 letech znovu stavět městské byty. Na Zátiší při výjezdu na Domažlice a dálnici D5 vybuduje do konce roku 2021 celkem 18 domů se 195 byty o ploše 32 metrů čtverečních a 46 metrů čtverečních. Budou pro lidi, kteří na komerčním trhu obtížně získávají nájemní nebo vlastní bydlení, řekl ČTK radní David Šlouf (ODS).

Město, jehož nájemní byty jsou na realitním trhu jednoznačně nejlevnější, teď eviduje přes 300 žádostí na byty zvláštního určení pro seniory a pro občany s invaliditou třetího stupně a vyšší. Stejný počet žádostí má od mladých rodin a samoživitelek a také 20 žádostí o bezbariérové byty pro invalidy. Těch by mělo na Zátiší vzniknout kolem 20, zbytek se má shodně rozdělit seniorům a mladým rodinám.

Plzeň má od června novou směrnici, podle níž má největší šanci na městský byt ten, kdo se ocitl ne vlastní vinou v bytové nouzi, pracuje s příjmem do průměrné hrubé mzdy, má děti a vztah k Plzni, buď trvalé bydliště nebo ve městě alespoň pracuje.

Podle objemové studie k územnímu rozhodnutí mají byty na Zátiší stát 310 milionů Kč s DPH. Nejpozději v listopadu chce mít město stavební povolení, které náklady zpřesní. Poté zahájí odbor investic soutěž na dodavatele, stavba začne na jaře 2019. Město už má v rozpočtu 150 milionů korun, za něž by chtělo příští rok postavit až 70 bytů. Další peníze půjdou z prodeje 483 městských bytů na Sylvánu, postavených s dotacemi ministerstva pro místní rozvoj v letech 2002 až 2005. "Počítáme tam s 80procentním zájmem, což by mělo vynést 130 až 150 milionů," řekl. Do prodeje, který se uzavře koncem roku 2019, jde prvních 174 bytů. Po skončení třetí etapy prodeje, začátkem roku 2020, by se zahájilo výběrové řízení na stavbu zbylých bytů na Zátiší, kde je ještě rezerva na dva domy.

"A chtěli bychom dál stavět byty pro seniory a mladé rodiny," řekl Šlouf. Plzeň vyhledává další lokality, každou pro 100, maximálně 200 bytů, různě rozprostřených po městě. "Od profesora Sýkory, uznávané kapacity, máme mapu vhodných lokalit segregačního bydlení," uvedl. Luděk Sýkora, expert na sociální geografii a regionální rozvoj, vycházel i z rozložení bytů, na něž lidé pobírají dávky. Šlouf vidí jako vhodné bývalá kasárna Světovar, Cukrovarskou ulici pod zimním stadionem, Skvrňany a Sylván.