Komatsu potřebu bagr

Luhačovice zvažují vybudování páteřní cyklotrasy městem

Luhačovice (Zlínsko) 23. února (ČTK) - Luhačovice na Zlínsku zvažují vybudování páteřní cyklotrasy městem, na silnici navrhuje vyznačit ochranné pruhy pro cyklisty. Radnice nechala vypracovat studii, která navrhuje trasu pro co nejsnazší a bezpečný průjezd cyklistů lázeňským městem. ČTK o tom dnes informoval zástupce radnice Nikola Synek.

Navrhovaná trasa na jedné straně navazuje na cyklostezku od Biskupic a po průjezdu městem se napojuje na Jurkovičovu alej, cyklostezku vedoucí od Slunečních lázní dále na přehradu.

"Snažili jsme se navrhnout průjezd cyklistů Luhačovicemi ve směru jihozápad - severovýchod tak, aby byl souvislý, aby potřebná opatření byla v dohledné době snadno realizovatelná a aby řešení nestálo moc peněz. Proto jsme se snažili navrhnout nutné změny jinými způsoby než stavebně-technickými úpravami, které jsou náročné," uvedl autor studie Adolf Jebavý.

Navrhovaná trasa by vedla ulicemi Družstevní, Nádražní a Nábřeží a přes lázeňský areál. "Řešení spočívá především v tom, vyznačit na komunikace ochranné pruhy pro cyklisty v šířce 1,25 metru. Takový příklad, kde toto řešení úspěšně funguje už několik let, lze najít třeba v nedalekém Uherském Hradišti, konkrétně ve Staré Tenici. Šířkové poměry komunikací nám v podstatě v Luhačovicích ani neumožňují nic jiného," uvedl Jebavý. Vyznačení pruhů by doplnilo omezení maximální rychlosti vozidel.

Náklady jsou podle studie odhadnuty na tři miliony korun. "Rozvoj infrastruktury pro cykloturistiku považujeme za jednu ze zásadních věcí, na které se snažíme dlouhodobě pracovat, protože jde o další podporu cestovního ruchu. Tato studie nás posunuje dál k realizaci vhodných řešení," uvedl starosta Marian Ležák (nez.).