Komatsu potřebu bagr

Luhačovice, okolní obce a kraj budou spolupracovat při stavbě tamního obchvatu

Luhačovice (Zlínsko) (ČTK) - Deklaraci o společném postupu při přípravě a stavbě obchvatu Luhačovic na Zlínsku dnes v lázeňském městě podepsali starosta Luhačovic Marian Ležák (nez.) se zástupci okolních obcí i Zlínského kraje. Luhačovice o obchvat usilují dlouhodobě, měl by odlehčit dopravě v lázeňském městě, která v posledních letech vzrostla.

"Je snaha, aby obchvat byl udělaný tak, aby všem vyhovoval, dopravně dával smysl, byla zachována bezpečnost, ale zároveň neomezoval okolní obce," uvedl Ležák. Kraj i obce budou mít své zástupce v pracovní skupině.

Obchvat by měl začínat u křižovatky u Biskupic, na druhé straně se napojí na okružní křižovatku nad Luhačovickou přehradou. Dlouhý bude necelých deset kilometrů, ve stoupání a klesání mezi přehradou a Petrůvkou by měl mít dva pruhy v každém směru.

Obce budou muset dělat změny v územních plánech. U Biskupic vznikne velká křižovatka. "Přinese to i lepší provoz pro obec, na druhou stranu to zasáhne do lesů a polí, které vlastní obec. Ale bohužel musíme něčemu ustoupit, aby se provoz usnadnil. Určitě to pomůže všem okolním obcím, doprava strašně zhoustla, vidím to i naší obci," řekl dnes ČTK starosta Biskupic Rostislav Kandrnál (nez.). Deklaraci podepsali také zástupci obcí Bojkovice, Pozlovice a Petrůvka.

Obchvat by měl vzniknout přeložkou silnice II/492, která je v majetku kraje, mimo území města, a ulevit tak přetížené dopravě v jeho centru. "Silnice II/492 vedoucí centrem Luhačovic je dlouhodobě přetížená, negativně tak ovlivňuje život obyvatel města a také lázeňských návštěvníků. Hustý provoz výrazně narušuje atmosféru lázní. Přeložkou silnice II/492 se dopravě ve městě výrazně uleví," uvedl náměstek hejtmana Radek Doležel (ANO). Po dokončení bude obchvat silnicí II. třídy a bude v majetku Zlínského kraje. "Finanční náročnost obchvatu je nad reálné možnosti kraje, a proto budeme žádat vládu o podporu ze Státního fondu dopravní infrastruktury a hledat i další zdroje financování," řekl Doležel. Odhadované náklady jsou přes 1,3 miliardy korun. Vyplývá to z technické studie, kterou nechalo zpracovat město ve spolupráci s hejtmanstvím.

"Máme hotovou technickou studii, biologický průzkum, teď jsme podepsali deklaraci o spolupráci s tím, že budeme měnit územní plány, aby tam dopravní stavba mohla být umístěna. Připravuje se přes Zlínský kraj hydrogeologický průzkum a následujícím prvkem bude EIA," uvedl Ležák. EIA je posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Podle Doležela bude zadání geologického průzkumu stát 150.000 až 200.000 korun, samotný průzkum několik milionů korun. Průzkum potrvá tři roky. Podle kraje by se mohlo začít stavět v roce 2030.