Cime 1 kvartál 2024

Litomyšl oslovila banka, která chce investovat do nájemního bydlení

Litomyšl (Svitavsko) 11. dubna (ČTK) - Radnice v Litomyšli na Svitavsku zvažuje nabídku jedné banky, která by ve městě postavila na městském pozemku nájemní bydlení. Po 30 letech by objekt převedla na město, uvedl starosta Daniel Brýdl (Generace) v tiskové právě.

Ve městě není dostatečná nabídka bytů a domů, ceny nemovitostí i nájmů jsou vysoké, podle starosty je trh s byty jedním s největších problémů ve městě. Nabízí se proto spolupráce se soukromým investorem na výstavbě nájemního bydlení. "Bylo by to podle vídeňského modelu, který si osvojuje čím dál více českých samospráv. Soukromý investor, v tomto případě banka, která nás oslovila, má volných hodně peněz, které chce investovat, aby zbytečně neležely na účtu a nepožírala je inflace," řekl Brýdl.

Podle návrhu banky by město pronajalo městský pozemek na 30 let. Jedná se o lokalitu u nemocnice. Odhadem by tam mohlo být 60 bytů. Investor by na něm na své náklady postavil nájemní bydlení, čímž by se mu investice splácela. "Po uplynutí doby by dům převedl na město, které by si ho mohlo nechat nebo ho prodat," řekl Brýdl.

Návrh musí projednat městská rada a zastupitelstvo. Na model spolupráce se Litomyšl zeptá ve Žďáru nad Sázavou, kde výstavbu připravují, podobný projekt zvažují i v Brně. "Případné benefity jsou nasnadě. Město by sice 30 let nemohlo nakládat s pozemkem, ale zlepšila by se dostupnost bydlení pro občany," řekl Brýdl.

Pokud se radnice rozhodne pozemek pronajmout, vypíše investorskou soutěž. Do podmínek si může dát i maximální výši nájmu či například to, že část bytů bude prioritně určena pro nedostatkové profese, například lékaře, zdravotní sestry či hasiče.

Litomyšl má přes 300 městských bytů, všechny jsou pronajaté. Developeři staví nové byty a hned jsou vyprodané, i když ceny stoupají. Metr čtvereční za pozemek na výstavbu rodinného domu město prodávalo za 3300 korun a přihlásilo se víc zájemců, než byla nabídka, řekl starosta.

"Má se začít prodávat přes 70 bytů u nemocnice. Dvě lokality máme na pozemky, prodali jsme 23 pozemků a dalších 15 jich prodává developer. Litomyšl by užila bytů víc," řekl ČTK Brýdl.

Radnice podobnou spolupráci už navázala. Soukromý investor modernizuje za 40 milionů korun autokemp Primátor. Město jako vlastník pozemků zaplatilo rekonstrukce sítí a komunikací, soukromý investor pak na své náklady financuje výstavbu nových chatek a vybavení. Areál bude mít pronajatý 35 let.