Cime 2 kvartál 2024

Litomyšl dál jedná s Českou spořitelnou o bytové výstavbě

Litomyšl (Svitavsko) (ČTK) - Vedení Litomyšle pokračuje v jednáních s Českou spořitelnou, která má zájem postavit na městském pozemku nájemní byty. Po 30 letech by objekt převedla na město. Byty by měly stát u nemocnice.

"Česká spořitelna zadá zpracování architektonické studie, která určí objemové poměry a odhad nákladů. Vliv na záměr má inflace a cena stavebních prací," řekl ČTK starosta Daniel Brýdl (Generace).

Česká spořitelna hledá možnosti, jak zhodnotit své peníze. Podle návrhu by jí město pronajalo svůj pozemek na 30 let, odhadem by tam mohlo vzniknout 60 bytů. Investor by postavil nájemní bydlení na své náklady, investice by se mu splácela z nájmů. Po uplynutí 30 let by objekt převedla na město, které by si ho mohlo nechat nebo ho prodat.

Ve Litomyšli není dostatečná nabídka bytů a domů, ceny nemovitostí i nájmů jsou vysoké. Podle starosty je trh s byty jedním s největších problémů ve městě. Litomyšl má přes 300 městských bytů, všechny jsou pronajaté. Když developeři postaví nové byty, jsou hned vyprodané, i když jsou ceny vysoké. Metr čtvereční pozemků na výstavbu rodinných domů město před časem prodávalo za 3300 korun a přihlásilo se víc zájemců, než byla nabídka.