Komatsu potřebuju bagr

Litomyšl chystá rekonstrukci rodného bytu Bedřicha Smetany v zámeckém pivovaru

Litomyšl (Svitavsko) 2. února (ČTK) - Litomyšl chystá k 200. výročí narození Bedřicha Smetany rekonstrukci jeho rodného bytu v zámeckém pivovaru. Měl by se více přiblížit svému původnímu uspořádání. Vše by mělo být hotové do roku 2024, na který výročí připadá, řekl dnes novinářům starosta Daniel Brýdl (Generace 89).

"Rodný byt se během revitalizace zámeckého návrší nepředělával, je tam problém s rozvody a vlhkostí. Samotná expozice je jakž takž dobrá, ale třeba vstup je poměrně nelogický, protože se tam vchází bývalou komůrkou služebné, kdežto hlavní vstup byl z průchodu k zámku, kudy se jde do pivovaru. To bychom chtěli vrátit zpět,"uvedl Brýdl.

V plánu je také vytvoření hudební, multimediální a historické místnosti, které návštěvníkům nabídnou zážitky při návštěvě rodného bytu. Úpravy mají respektovat historický ráz budovy a rozšířit expozici tak, aby rodný byt Bedřicha Smetany důstojně reprezentoval jeho odkaz v Česku i ve světě.

V přízemních prostorách bývalého zámeckého pivovaru, kde se Bedřich Smetana v roce 1824 narodil, je zřízena expozice, která připomíná dobu skladatelova dětství v Litomyšli. Návštěvníkovi se snaží přiblížit atmosféru tehdejší domácnosti Smetanových, rodinný život, s ním související události a ve výběru pak také jejich odraz ve Smetanově tvorbě.

Upravit by se měla také část hlavního náměstí, které nese skladatelovo jméno. Cílem je dát větší prostor soše Bedřicha Smetany, která je upozaděna parkujícími auty. Nejbližší okolí pomníku by se mělo proměnit na klidovou zónu se stromy a vodními prvky.