husqvarna

Litoměřice chtějí v bývalé ubytovně vytvořit sociální i standardní byty

Litoměřice 15. února (ČTK) - Litoměřice chtějí z bývalé ubytovny vytvořit tzv. prostupné bydlení. V přízemí budou azylové byty pro muže, v prvním patře sociální byty pro lidi v nouzi a ve druhém vzniknou standardní byty s tržním nájemným. Náklady město vyčíslilo na zhruba 55 milionů korun, část chce pokrýt z dotace. Radnice o tom informovala na webu.

Objekt je v Želetické ulici a je v majetku města. V přízemí se počítá se šesti menšími bezbariérovými byty pro muže, jejichž zdravotní stav tuto formu bydlení vyžaduje, ale současně si nemohou dovolit využívat jiné pobytové zařízení sociální péče. Kapacita azylového bydlení bude pro deset lidí.

V prvním patře budovy město plánuje šest menších bytů. Cílovou skupinou jsou v tomto případě lidé v bytové nouzi nebo touto nouzí bezprostředně ohrožení. Může to být například rozvádějící se žena s dětmi, která nemá kam jít, mladí dospělí, kteří opouštějí dětský domov, nebo rodiny z azylového bydlení, které si vytvořily podmínky ke standardnějšímu bydlení. Ve druhém patře budovy město počítá s výstavbou šesti standardních bytů s tržním nájemným.

Přestavbu objektu radnice rozdělila do tří částí. "Náklady na projekt azylového bydlení v přízemí budovy a na projekt sociálního bydlení v prvním patře budou z větší části kryty z dotací, avšak každý z jiného titulu a s jinými podmínkami čerpání. Realizaci bytů ve druhém patře bude město hradit ze svého," uvedl místostarosta Petr Panaš (Naše Litoměřice).

Prostupné bydlení dosud v Litoměřicích chybí. Jeho prostřednictvím chce město podle informací na webu lidem ohroženým bytovou nouzí poskytnout bydlení s nižším nájmem. V domě bude přítomný sociální pracovník, který lidem v nouzi pomůže řešit jejich problémy a postupně si najít vlastní bydlení. Provozovatele těchto sociálních služeb město vybere na základě výběrového řízení.