Komatsu potřebu bagr

Litoměřice chtějí pokračovat v opravě areálu původního měšťanského pivovaru

Litoměřice 20. září (ČTK) - Litoměřice chtějí pokračovat v opravě areálu původního měšťanského pivovaru v centru. Požádají o státní dotaci na rekonstrukci. Náklady na opravu další budovy se odhadují na více než sto milionů korun. Podání žádosti o dotaci a zajištění spolufinancování projektu schválili zastupitelé.

Město požádá o dotaci z programu regenerace a podnikatelské využití brownfieldů poskytované ministerstvem průmyslu a obchodu. Pokud projekt uspěje, mohlo by na něj město získat 60 milionů korun, 41,7 milionu korun by zaplatilo ze svého. Budovu B bývalého pivovaru chce radnice rekonstruovat a připravit pro podnikatelské využití, uvedl místostarosta Václav Červín (Sport a Zdraví Litoměřice).

Pivo se vařilo v Litoměřicích už ve středověku. Posléze vznikl pivovar s pěti patry sklepů, který vozil zlatavý mok i do USA. Rozmach z první poloviny 20. století utnulo znárodnění po druhé světové válce. Korunní pivovar ukončil provoz po 282 letech v roce 2002. Jeho největší roční výstav byl 150.000 hektolitrů.

V obavě o budoucnost stavby v městské památkové zóně radnice objekt koupila a postupně areál opravuje. Na místě bývalé lahvárny vzniklo parkoviště. Rodinná firma si pronajala část objektu pivovaru, provoz zahájila letos na jaře. Vznikla zde expozice věnovaná pivovarnictví na Litoměřicku.