Lidem v Ostředku se po skončení prací na D1 ulevilo, zůstaly ale rozbité silnice

Ostředek (Benešovsko) 1. října (ČTK) - Lidem v Ostředku na Benešovsku se po skončení prací na nedalekém úseku dálnice D1 ulevilo. Zmizely dlouhé kolony, těžká nákladní auta však ještě na silnicích nějaký čas zůstala. Obec se 400 obyvateli měla totiž na toto období naplánovanou rozsáhlou investici do výstavby vodovodu, kanalizace a chodníků. Už to ale nebyla taková zátěž, jako když třeba stavbaři bourali dálniční most a veškerá doprava jezdila přes obec, řekl ČTK starosta Ostředku Marek Škvor (nez.). Některé nedostatky dnes podle něj přetrvávají, třeba rozbité silnice v okolí obce.

Kompletní rekonstrukce 160 kilometrů D1 mezi Mirošovicemi u Prahy a Kývalkou u Brna byla završena po devíti letech loni na podzim. Provázela ji řada velkých dopravních omezení, po skončení prací se tak obcím v okolí dálnice citelně ulevilo. "Samozřejmě jsme to pocítili hned, jak se u nás přestalo pracovat. Sice jsme byli ještě trochu dotčeni úsekem od Hvězdonic do Mirošovic, ale řekl bych, že to znát bylo a že se nám ulevilo," uvedl Škvor.

Podle starosty hlavně zmizely dlouhé kolony aut. "Sice zůstaly ještě nějaké resty, třeba některé silnice, které byly používané jako objízdné trasy, pořád nejsou opravené, i když to bylo slíbeno. Ale jinak ty časy, kdy byly kolony, jsou pryč," řekl Švor.

Například v Psářích na Benešovsku však lidé podle starostky Petry Kadlečkové (nez.) zase tak výraznou úlevu nepociťují. "Nákladní auta jezdí a kolony na dálnici jsou pořád. Každou chvíli. Když je tam nějaký problém, tak nám jezdí přes obec," uvedla Kadlečková.

Stavební ruch na dálnici po skončení modernizace přesto úplně neutichl, některé akce byly naplánované mimo rozsáhlou rekonstrukci. Stavbaři začali nyní například opravovat D1 mezi 16. a 21. kilometrem. Letos mají v plánu přípravné práce, hlavní stavební činnost přijde na řadu v příštím roce. Potřeba je také opravit most Šmejkalka. "Ale to už je od nás dál, to nás snad neovlivní," dodal Škvor.