husqvarna

Lidé z Horoměřic by byli rádi, kdyby ÚS odložil vystěhování

Praha 25. července (ČTK) - Lidé z bytového družstva Svatopluk v Horoměřicích u Prahy, kteří se mají do měsíce vystěhovat ze svých bytů, by uvítali, kdyby Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu o vyklizení domů. O podání stížnosti k Ústavnímu soudu dnes večer rozhodnou zástupci družstva s právníky. Lidé alechtějí, aby celá kauza už skončila.

Nejvyšší soud tento týden rozhodl o tom, že družstvo Svatopluk sdružující některé bývalé klienty zkrachovalé společnosti H-System musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. NS tak vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. Lidé, kterých se rozhodnutí týká a kteří si domy sami dostavěli, se odstěhovat odmítají. Na jiné bydlení nemají peníze, řekli ČTK. Jde asi o 60 rodin. Podle NS jsou ale nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů absolutně neplatné. Družstvo šlo do rizika, když pro své plány nemělo souhlas konkurzního soudu, uvedl NS.

"Jistě, že bychom přivítali, kdyby Ústavní soud odložil výkon. Ale jsou to zase další nervy pochopitelně. Ale ve své podstatě soudit se, o co? Když všechny soudy vyhrajeme, poslední prohrajeme a máme odsud vystřelit? Takže zase se soudit, abychom něco vyhráli a pak to zase prohráli? To se prostě musí vyřešit," řekla dnes ČTK jedna z obyvatelek Marie Nollová.

Souhlasí s ní i další obyvatelé dotčených domů, všichni volají po definitivním rozhodnutí. Život v nejistotě má podle nich dopad na zdraví lidí. Nejasnost v majetkových poměrech komplikuje situaci také v případě rozvodů nebo úmrtí.

Lidé vítají také to, že se premiér Andrej Babiš (ANO) stane zprostředkovatelem v jednání bytového družstva Svatopluk a konkurzního správce H-Systemu Josefa Monsporta. "Nás to určitě potěšilo, že se o to zajímá pan Babiš i pan prezident. Toto se doposud nestalo, i když jsme kdysi dávno psali různé dopisy. Když už nám někdo odepsal, tak jen to, že nám to nepřísluší a postupujeme to tam a tam," řekl obyvatel jednoho z bytů Richard Stadler.

"Já si myslím, že každá pomoc je dobrá v tuto chvíli, je to předseda vlády, my jsme v takové situaci, že se nemůžeme zříkat ničeho," řekl další z obyvatelů Jiří Janouš.

Starosta Horoměřic Zdeněk Babka (ODS) dnes ČTK řekl, že mu soukromník pro lidi z družstva Svatopluk nabídl osm garsonek na Kokořínsku za minimální nájem. "Myslím si, že i na Kokořínsku se dá žít. Jestli nás odvezou na Kokořínsko, tak budeme na Kokořínsku. Já dobrovolně nepůjdu odsud, kdyžtak se nechám na Kokořínsko odvézt, jestli mě neodvezou rovnou tady na Ruzyň (do ruzyňské věznice)," dodal Janouš.

Stadler uvedl, že nabídka bytů je hezké gesto. "Ale nevím, proč bych se měl odsud stěhovat. Dvakrát jsme to zaplatili, 380.000, které prostavěl H-System, to přece nevytrhne ty ostatní. Oni přišli o peníze, který vložili do H-Systemu, my jsme přišli o peníze, které jsme vložili do H-Systemu, my je nemáme. Nikomu nedlužíme ani halíř, naopak," řekl Stadler.