husqvarna

Lidé ve Všerubech rozhodují, jestli chtějí mít za městem větrné elektrárny

Všeruby (Plzeňsko) (ČTK) - Lidé v městečku Všeruby, vzdáleném asi 13 kilometrů severozápadně od Plzně, dnes v referendu rozhodují o tom, zda budou mít za městem stožáry s vrtulemi větrných elektráren. Zájem postavit čtyři větrníky, každý o výkonu šest megawattů, má karlovarská společnost meridian Nová Energie. Stojí za ní stejnojmenná německá firma, která instalovala v Evropě desítky větrných turbín. O hlasování v referendu je i několik hodin po jeho zahájení velký zájem, řekla ČTK členka volební komise. Referendum, v němž se může vyjádřit 1263 voličů, potrvá do 20:00. Výsledky by mělo město ještě dnes v noci zveřejnit na svých webových stránkách.

K případné stavbě větrníků se lidé v městečku s 1600 obyvateli vyjadřovali už letos v březnu v anketě v místních obecních novinách. Distribuováno bylo 569 výtisků novin, s odpovědí se vrátilo přes 200 anketních lístků, tedy 36 procent. Přes tři čtvrtiny odpovědí tehdy stavbu větrných elektráren odmítly, souhlasilo s ní přes 19 procent respondentů, ostatní nevěděli nebo jim to bylo jedno. V dnešním referendu mají lidé odpovědět na otázku: "Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo města v samostatné působnosti podniklo veškeré právní kroky směřující k zamezení výstavby větrných elektráren na území města Všeruby?". Plebiscit se koná na celém území města včetně spádových obcí Chrančovice, Chrástov, Kokořov, Klenovice, Popovice a Radimovice.

Investor má zatím studii a čeká na výsledky referenda. Nabídl Všerubům kompenzace 60 milionů korun za 20 let provozu všech čtyř větrných elektráren, z toho čtyři miliony jako jednorázový příspěvek při spuštění a 2,8 milionu korun za každý rok provozu. Firma chtěla původně postavit u Všerub sedm větrníků, což obec odmítla. Čtyři stožáry s průměrem rotoru 150 metrů by měly stát asi jeden kilometr za zástavbou Všerub, Radimovic a Kunějovic. Sever Plzeňska nabízí podle větrných map velmi dobré podmínky pro větrné zdroje.

Všeruby jsou v poslední době třetí obcí v Plzeňském kraji, kde lidé v referendu rozhodují o umístění větrných elektráren. V lednu se proti stavbě dvou stožárů těsně vyjádřili lidé v Pteníně na Plzeňsku. Pro možnost, aby obec nepodpořila stavbu, se vyslovilo 63 lidí, naopak pro větrné elektrárny bylo 57 voličů. Loni v únoru odmítli dvě větrné elektrárny obyvatelé Kolovče na Domažlicku. Na jaře 2014 odmítli plánované stavby až osmi obřích větrných elektráren občané Střížovic na jižním Plzeňsku.

V Plzeňském kraji jsou tři větrné elektrárny. Dva větrníky s celkovým výkonem 4400 kW stojí v Damnově, části města Bor na Tachovsku a jeden stožár s větrnou elektrárnou o výkonu 800 kW je v Dožicích na jižním Plzeňsku.