husqvarna

Lidé v Poděbradech pomohou samotěžbou vyčistit zdevastovaný městský les

Poděbrady (Nymbursko) 25. března (ČTK) - Lidé z Poděbrad si budou moci obstarat dřevo samotěžbou v městském lese Bažantnice. Po městském lese Obora je to druhé místo, kde si mohou lidé vytěžit polomy, nasbírat uschlé stromy a soušky. Cenu samotěžby 10 korun na metr krychlový schválili ve středu radní města. Město chce ze zdevastovaného lesa vytvořit přístupný městský les. ČTK to dnes novinářům sdělil starosta Jaroslav Červinka (STAN).

"Bažantnice je nyní hodně zdevastovaná, což znemožňuje přístup veřejnosti. Chceme z toho udělat příměstský les, v sousední městské části Žižkov žije čím dál víc lidí, kterým takové místo chybí," uvedl Červinka. Jedinou možností, jak 15 hektarů příměstského lesa obnovit, je podle Červinky úplné vymýcení. Les byl dlouhou dobu neudržovaný a většina stromů pochází z náletů. Zatím zde město vysadilo hektar nového lesa, pro letošní podzim plánuje další. Od zapojení lidí do samotěžby si slibuje pročištění většiny nepřístupných částí lesa.

Poděbrady vlastní kolem 185 hektarů městských lesů. Les Bažantnice přímo sousedí s městskou zástavbou poděbradského Žižkova. Zároveň je v blízkosti obce Choťánky, kde během následujících tří až pěti let postaví zhruba 180 nových domů. Developerská firma Geosan Development zde minulý týden začala předávat prvních 108 zasíťovaných pozemků novým majitelům. Červinka předpokládá, že mezi novou hustě obydlenou částí Choťánek a městem Poděbrady by v budoucnu mohla vzniknout nová cyklostezka.