Cime 2 kvartál 2024

Lidé v Květnici se v referendu vyslovili pro omezení při výstavbě domů

Květnice (u Prahy) 25. září (ČTK) - Lidé v Květnici u Prahy se v referendu vyslovili pro omezení při výstavbě domů, nové obytné budovy by neměly mít ploché střechy. Zastupitelstvo o to má usilovat změnou územního plánu. Hlasující zároveň odmítli plánované bourání vily v areálu bývalého statku v centru obce. Účast byla téměř 52 procent, referendum je platné a závazné, řekl ČTK dosavadní starosta Květnice Stanislav Plocek (nez.).

Proti stavbě domů s plochými střechami se vyslovilo 69 procent lidí, proti bourání vily 61 procent. Lidé hlasovali také o regulaci týkající se polyfunkčních budov, v tomto případě ale zastupitele ke změnám územního plánu nezavázali.

Květnice s 1900 obyvateli měla podle Plocka v roce 2000 jen kolem stovky domů a teprve začínaly developerské projekty. Noví obyvatelé se podle něj snažili zachovat ráz vesnické zástavby. V roce 2009 se proto konalo první referendum, které stanovilo, že ploché střechy nemají ráz venkovského bydlení. Nyní se ale objevili další developeři, kteří plánují stavbu bytových domů právě s plochými střechami, což se řadě lidí v obci nelíbí. "Musíme respektovat referendum z roku 2009 a nebyla jiná možnost, jak se s tím vypořádat, než vyhlásit nové referendum, aby se zjistilo, jestli lidé už souhlasí s plochými střechami nebo ne," uvedl Plocek.

Hlasující se zároveň vyslovili proti plánovanému bourání vily v areálu statku v centru obce. Objekt podle starosty koupil španělský developer a má již platný demoliční výměr. Obec má ale podle Plocka omezené možnosti, jak demolici zabránit.