husqvarna

Lidé v brněnských Řečkovicích podepisují petici na záchranu pivovarských sklepů

Brno 26. července (ČTK) - Lidé v brněnských Řečkovicích sepisují na internetu petici za zachování rozlehlých pivovarských sklepů pod hodovním areálem. Radnice chce amfiteátr opravit, podzemní chodby kvůli bezpečnosti dát zasypat a jednu jejich část s takzvanou rotundou nechat opravit, řekl ČTK místostarosta Řečkovic René Černý. Podle odborníka na brněnské podzemí Aleše Svobody je ale cenný celý systém chodeb a měl by být zachovaný pro další generace.

"My, obyvatelé Brna-Řečkovic a Mokré Hory, zásadně protestujeme proti zničení naší unikátní historické památky v podzemí: pivovarských sklepů ze 17. století. Takové památky si každá obec opravuje a udržuje, zatímco vedení naší radnice ji chce zničit zalitím betonem, což by kromě nevratné likvidace sklepů způsobilo i mimořádnou ekologickou zátěž. Žádáme proto o opravu a údržbu historických pivovarských sklepů v naší obci a podporujeme žádost Spolku Za zdravé Řečkovice o jejich zápis do seznamu kulturních památek ČR," stojí v petici.

Podle místostarosty Černého je velká část podzemních chodeb mladší než ze 17. století a jejich sanace by radnici vyšla na více než 100 milionů korun. "Areál, který je nad chodbami, se využívá po celé léto pro kulturní akce, chodby pod ním ale přestávají odpovídat bezpečnostním parametrům. Tyto chodby nemají historickou hodnotu a chceme je zabezpečit speciální popílko-betonovou směsí, abychom mohli opravit areál nad nimi," uvedl Černý. Dodal, že na tyto práce je hotový projekt i studie proveditelnosti, práce by mohly začít příští rok.

Svoboda, který pomáhal objevovat i podzemní labyrint pod centrem Brna, ale s tvrzením místostarosty nesouhlasí. "Ty podzemní prostory dobře znám, nejsou zdaleka všechny v tak špatném stavu, jen jsou dlouhá desetiletí zanedbávány. I když nejsou všechny chodby ze 17. století, jako komplex jsou velmi hodnotné a stojí za to je pro budoucí generace zachránit," řekl ČTK Svoboda.

Uvedl, že o situaci diskutoval i s několika statiky, kteří potvrdili, že sklepy nejsou v tak špatném stavu, aby bylo jediným řešením jejich zasypání. "Například Mincmistrovský sklep v centru Brna byl v mnohem horším stavu a nyní je turistickou atrakcí. V řečkovických pivovarských sklepích jsou problematická místa, která potřebují zajistit, není ale nutné opravit všechno naráz. Jde ale o priority," dodal Svoboda. Část, kterou radnice chce opravit, je podle něj pouze desetinou celého podzemního komplexu.

Petici mohou lidé na internetu podepisovat do konce srpna, v září ji autoři odešlou odboru památkové péče ministerstva kultury.