husqvarna

Lidé stornují horské pobyty na Orlickoústecku

Pardubice 30. ledna (ČTK) - Majitelé větších rekreačních objektů v horské oblasti Orlickoústecka po čtvrtečních usnesení vlády přijímají storno na objednávky na období jarních prázdnin. Větší skupiny, které chtěly mít ubytování společné, pobyty ruší. Provozovatelé menších apartmánů zatím nevědí, zda spadají do výjimky a jedné rodině mohou objekt pronajmout, zjistila v anketě ČTK.

Ubytovací zařízení nesmí být využívána k rekreaci. Ubytovat se mohou lidé na služební cestě, a to bez rodinných příslušníků. Lidé mohou pobývat ve svých chalupách jen se členy své domácnosti. Pronajmout si chalupu na nájemní smlouvu ale podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) možné je.

Majitelka chalupy v oblasti Králického Sněžníku na Orlickoústecku v pátek celý den vyřizovala storno pobytů. Její nemovitost je až pro dvacítku lidí. Od jarního lockdownu si termíny lidé posouvali na jinou dobu, případně jim provozovatelka zálohy vracela.

"Zájem doteď o ubytování byl, ještě jsem ale neodložila telefon. Volají mi klienti a ruší pobyty. Máme velkou chalupu pro čtyři rodiny, odpovídá tomu i cena. Jezdí k nám skupiny známých, což teď nejde. Většina lidí souhlasí s přesunem termínu," řekla majitelka, nepřála si uvést jméno.

Daniel Holický provozuje čtyři samostatné apartmány v Dolní Moravě na Orlickústecku, současné informace vlády jsou podle něj matoucí. Jeden apartmán je menší domek pro čtyři až šest osob, což je podle něj akorát pro jednu rodinu.

Se zájemci o ubytování se podnikatel domluvil, že pár dní počkají, jestli jejich pobyty stornuje, nebo bude možné domky pronajmout. "Je to těžké, aby člověk nešel po žebrotě. Poptávka je od začátku zimy neustále. Lidi teď mají zadané termíny na jarní prázdniny. Jenže nevím, co s tím, zatím jsme se klienty domluvili, že to necháme otevřené, až bude jasněji a pak se domluvíme," řekl Holický.

Menší chalupu Čenkovka v Čenkovicích na Orlickoústecku rodina, které patří, přes zimu proti jiným letům nepronajímá, protože se pořád mění nařízení. "Máme malinkou chaloupku s jediným apartmánem. V této době neubytováváme, protože je skoro pořád zákaz ubytování. Je krásná zima, jezdíme tam teď sami. Jsme zaměstnanci, máme pronájem na přivýdělek. Jinak naši klientelu spíš tvoří naši známí," řekla Miroslava Kasalová.