Komatsu potřebu bagr

Liberecký Statotest vyzývá veřejnost, aby se zapojila do záchrany staveb

Liberec 24. července (ČTK) - Liberecký start-up Statotest vyzývá veřejnost, aby se zapojila do záchrany staveb a při svých výletech pomohla s mapováním ohrožených objektů, které potřebují opravu. Statotest se zabývá bezpečností staveb, v současnosti monitoruje firma například Žižkovskou věž nebo Výtoňský most v Praze, spolupracuje s odborníky v Brazílii, Rakousku nebo na Slovensku.

"Rádi bychom, aby nám lidé posílali tipy na zajímavá místa, která během prázdnin navštívili, a kde si všimli staveb, které potřebují opravit. Budeme se snažit udělat vše pro to, abychom je pomohli zachránit. Bez jejich pomoci to ale nedokážeme. Opravdoví zachránci proto budou oni," řekl k výzvě Petr Klokočník, zakladatel společnosti Statotest, jejímž minoritním vlastníkem je díky Libereckému podnikatelskému inkubátoru (Lipo.ink) i Liberecký kraj.

Stát se zachráncem nějaké stavby je podle Klokočníka jednoduché, stačí poslat tip na e-mail: info@statotest.cz nebo zanechat zprávu či komentář na sociálních sítích Statotestu. "Může jít o rozhledny, lávky, mosty či zdi. A nejen z výletů, ale i z blízkého okolí," doplnil. Tipy od veřejnosti lidé ze Statotestu prověří a v případě, že bude kontrola stavby opravdu nutná, udělají vše pro to, aby se tak stalo.

Statotest vznikl jako projekt jablonecké firmy Cotrex, inspirací pro něj byly problémy stavebních konstrukcí v posledních letech, jako spadlá Trojská lávka v Praze, zřícený most v italském Janově či balvany ohrožující domy v Hřensku. "Říkal jsem si, že tomu všemu by šlo přece předejít jednoduchým sledováním a ochránit nejen domy a mosty, ale i zbytečně promarněné lidské životy," řekl Klokočník. Spolu s IT odborníky pak začal s vývojem monitorovacího systému, který nepřetržitě a dlouhodobě hlídá technickou bezpečnost staveb.

Jde o systém bezdrátových čidel, která se připevní na konstrukci a měří náklony a vibrace. Měří se 24 hodin denně. Data se automaticky odesílají, počítač je zpracovává, a pokud se objeví odchylky od normálu, dostane majitel nebo správce objektu upozornění. Může díky tomu například předejít zřícení mostů a lávek nebo rozhodnout, v jaký okamžik je potřeba z bezpečnostních důvodů sledovaný objekt uzavřít pro veřejnost. V Libereckém kraji takhle monitorují třeba pohyby vysílače Ještěd, ale také stav několika mostů ve Frýdlantu a na Jizeře pro krajskou správu silnic.

V soutěži Microsoft Awards 2019 se Statotest dostal se mezi tři nejlepší projekty v kategorii Veřejná správa a rozvoj moderního města.