husqvarna

Liberecký kraj žádá zachování stavebních úřadů, skončit by mělo 15 ze 35

Liberec 25. dubna (ČTK) - Liberecký kraj žádá zachování stavebních úřadů, v kraji by jich na základě novely stavebního zákona mělo skončit 15 ze současných 35. Zhorší se tím dostupnost stavebního řízení pro obyvatele 48 obcí zejména na jihu kraje a v Jizerských horách. O problému dnes v Liberci jednali zástupci dotčených obcí s vedením kraje i senátory a poslanci. Výzvu vládě, Senátu a Poslanecké sněmovně ve věci zachování stavebních úřadů bude v úterý projednávat krajské zastupitelstvo, řekl dnes novinářům liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

"Dává logiku nerušit stavební úřady, zavést plánované změny, které stavební řízení urychlí, a potom možná za nějakou dobu vyhodnotit, zda mají smysl, ale také to nechat na rozhodnutí obcí. Opravdu se může stát, že to digitalizace všechno zjednoduší a ukáže se, že těch úkonů, které jsou na menších stavebních úřadech prováděny, je tak málo, že nedává smysl je tam zachovat. Ale udělat to před digitalizací (rušit úřady) je zbytečně velké riziko a může to naopak v některých lokalitách znamenat, že se stavební řízení významně zpomalí a zhorší se jeho dostupnost," doplnil Půta.

Rušení úřadů je podle Půty chyba a navíc je v přímém rozporu s vládním prohlášením a programovým prohlášením pětikoalice. "Kde se uvádí, že zachováme stavební úřady na místní úrovni, kde se rozhoduje se znalostí prostředí," řekl hejtman. K návrhu proto podle něj kraj chystá připomínky. "Myslíme si, že by v tuto chvíli měly být zachovány všechny stavební úřady," dodal Půta. Liberecký hejtman navíc pochybuje, že zrušení části úřadů přinese slibované úspory, pokud by se úředníci měli přesunout na úřady, které zůstanou zachovány.

Výrazného zhoršení služeb se obává například starostka Hodkovic nad Mohelkou na Liberecku Markéta Khauerová (NEZ). "Pokud jde o Hodkovice a celé Podještědí, tak tato oblast by o svoje stavební úřady přišla a vzhledem k velikosti ORP Liberec si vůbec nedokáži představit, jak by pak stavební řízení v naší obci vypadalo," řekla starostka. Správní obvod Liberec je největším obvodem v Libereckém kraji, kde ve 28 městech a obcích žije přes 145.000 obyvatel, zhruba třetina obyvatel celého kraje. Jezdit by tam pak měli i lidé z oblasti Hodkovic, Českého Dubu nebo Osečné.

Sněmovna schválila nový stavební zákon loni v červenci, plné účinnosti měl nabýt 1. července 2023. Od začátku ale zákon kritizují obce i kraje zejména kvůli přílišné centralizaci stavebního řízení. Poslanci tak na konci března přes nesouhlas opozice podpořili roční odklad účinnosti zásadních pasáží zákona. Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo 7. dubna do připomínkového řízení novelu stavebního zákona.