Komatsu potřebu bagr

Liberecký kraj přispěje Liberci na přípravu protipovodňových opatření

Liberec 16. srpna (ČTK) - Liberecký kraj přispěje Liberci na přípravu protipovodňových opatření. Projekt krajského města navazuje na protipovodňová opatření, která kraj připravuje ve spolupráci s obcemi a Povodím Labe na Lužické Nise. Liberec se původně k projektu nepřipojil, bez krajského města ale podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) nedávají opatření smysl. Jsou tam naplánovaná opatření od Liberce až po státní hranici, řekl dnes na dotaz ČTK hejtman.

Lužická Nisa je od Jablonce nad Nisou až ke státní hranici s Německem tokem s významným povodňovým rizikem. Oblast patřila před 12 lety k lokalitám, kde bleskové povodně napáchaly největší škody. Velká voda si v srpnu 2010 v kraji vyžádala pět lidských životů, 130 lidí se zranilo a 2000 jich voda vyhnala z domovů. Zasáhla polovinu kraje a zůstaly po ní škody za 8,2 miliardy korun. Povodně postihly oblast i v dalších letech, už ale nebyly tak silné. "Víme, co dokáže a jakou sílu má velká voda. Nikdy nevíme, kdy udeří znovu," doplnil Půta.

Liberecký kraj se loni v říjnu dohodl s Povodím Labe a šesti obcemi a městy na Lužické Nise o spolupráci na přípravě protipovodňových opatření. Součástí projektu budou zejména průzkumné práce, jako jsou například geodetická měření a dendrologické průzkumy, inženýrsko-geologický průzkum s vrty do hloubky až šest metrů anebo posouzení technického stavu nábřežních zdí. O náklady na přípravu se obce s krajem dělí rovným dílem, proto se teď kraj podle Půty rozhodl více než milionem korun podpořit přípravu opatření a analýzu dat také v krajském městě.

Území kolem Lužické Nisy by měla v budoucnu před velkou vodou ochránit celá řada opatření za více než 1,5 miliardy korun. Tím největším je suchá nádrž, kterou plánuje Povodí Labe vybudovat u Andělské Hory. Uvažovaných variant je zhruba desítka, řekl již dříve ČTK generální ředitel státního podniku Povodí Labe Marián Šebesta. V největší uvažované variantě by mohla nádrž zadržet až tři miliony metrů krychlových vody, to je víc než jablonecká přehrada Mšeno. Tak velká ale nakonec zřejmě nebude.

"Ten poldr by měl zpomalit průtok vody, v Andělské Hoře je sice ta samotná hráz, záplavové území je ale v Machníně," doplnil liberecký hejtman. Dotkne se tak i Liberce, protože Machnín je jednou z jeho částí. Liberecký kraj je koordinátorem přípravy komplexu liniových protipovodňových opatření. Za finančního přispění měst a obcí zajistí studii proveditelnosti, dokumentaci k územnímu rozhodnutí i posouzení vlivů na životní prostředí. Právě jednání o suché nádrži budou podle Půty zřejmě jednou z nejnáročnějších součástí projednávání navrhovaných opatření.