Cime 2 kvartál 2024

Liberecký kraj připravuje rekonstrukci mostu přes Jizeru v Semilech za 74 mil.Kč

Liberec 15. února (ČTK) - Liberecký kraj připravuje rekonstrukci mostu přes Jizeru v Semilech, který je součástí krajské silnice 289. Krajští radní schválili vypsání veřejné soutěže na dodavatele, nabídková cena nesmí překročit 74,215 milionu korun, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Stavbu bude kraj platit ze svého rozpočtu, bez dotací, zhruba pěti miliony korun se bude na financování podílet město Semily. Hotovo má být ještě letos.

"Rekonstrukce mostu přes Jizeru v Tyršově ulici je dalším z příkladů dobré spolupráce krajské samosprávy a obcí. Je to zároveň největší společný projekt Semil a Libereckého kraje," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Most není v dobrém stavu, nesplňuje parametry pro pěší, obtížně se tam vyhnou dva lidé, natož třeba matky s kočárky.

Most, který slouží i jako přístup do centra Semil, je velmi zatížený, denně po něm projíždějí tisíce automobilů. Projekt počítá s demolicí současného mostu a výstavbou nového. "Je ekonomicky výhodnější most zbourat a postavit nový, protože ani široké chodníky, které chceme, by nebylo možné na současnou konstrukci napasovat," řekla ČTK k projektu semilská starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily).

"Projekt přinese kromě nového mostu také rozšíření chodníků, a to až na čtyři metry. Navíc budou od vozovky oddělené zábradlím," řekl Sviták. Zakázka je podle něj rozdělena na dvě části. Demolici a nový most zaplatí Liberecký kraj, nabídková cena nesmí překročit 68,891 milionu korun. Semily budou financovat výstavby chodníků, osvětlení a schodišť tak, aby mohli chodci po mostě přecházet co nejbezpečněji, tyto práce nesmí překročit 5,248 milionu korun.

Po dobu rekonstrukce budou muset motoristé v Semilech po objízdné trase, přes Jizeru se dostanou po mostu v Jatecké ulici, který nechalo město loni zrekonstruovat za bezmála 37 milionů korun. Původní mostní provizorium, které 28 let spojovalo břehy Jizery, nahradila loni moderní železobetonová konstrukce. Na opravu přispěl městu pěti miliony korun Liberecký kraj, i proto, že bude sloužit po dobu rekonstrukce hlavního mostu jako objízdná trasa.