husqvarna

Liberecký kraj přidá dalších 15 milionů Kč na opravy svých komunikací

Liberec 25. září (ČTK) - Liberecký kraj přidá dalších 15 milionů korun na opravy komunikací, výtluky tak ještě do zimy zmizí z dalších silnic. Obnovy zhruba za milion by se měl dočkat i most ve Stráži nad Nisou, řekl ČTK náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Na údržbu svých komunikací dal letos kraj 227 milionů korun, další peníze teď přidal resort z rezervy, kterou měl na spolufinancování významnějších dopravních rekonstrukcí podpořených ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

"V letošním roce je v rezervě dostatek peněz, jelikož kvůli současné ekonomické situaci bylo zrušeno téměř deset veřejných zakázek týkajících se rekonstrukcí mostů. Vzhledem k nebývalému nárůstu cen a s ním související opatrností zhotovitelů buď Liberecký kraj neobdržel žádné nabídky nebo došlo k překročení předpokládané ceny," doplnil Sviták. Peníze navíc podle něj použije krajská společnost Silnice LK k další údržbě a opravám. "Stav krajských komunikací se dlouhodobě zlepšuje, přesto je na nich práce stále dost, což s sebou nese vyšší finanční nároky," dodal.

Liberecký kraj vlastní přes 2060 kilometrů silnic druhé a třetí třídy, což je téměř 86 procent komunikací na jeho území. Podle analýzy bylo koncem loňského roku v nevyhovujícím nebo havarijním stavu přes 845 kilometrů, což je téměř 41 procent krajských komunikací. Ještě v roce 2015 ale byla v tak špatném stavu více než polovina krajských silnic. Jejich stav se podařilo zlepšit díky masivním investicím. Od roku 2006 šlo v kraji do oprav a rekonstrukcí komunikací i díky státním a evropským dotacím a úvěrům přes devět miliard korun.

Do údržby, oprav a rekonstrukcí komunikací dává kraj letos zhruba miliardu korun. Z 15 milionů, které teď přidal navíc na údržbu, půjde podle Svitáka nejvíc peněz na opravy výtluků na silnicích, na které by mělo jít zhruba 6,3 milionu korun, tři miliony jsou určeny na seřezávání krajnic a hloubení příkopů pro zajištění lepšího odvodnění vozovek. Zhruba 2,7 milionu použijí silničáři na prořezání zeleně kolem silnic, dva miliony jsou určené na velkoplošné opravy povrchů komunikací.