Cime 2 kvartál 2024

Liberecký kraj pořádá 20. ročník soutěže Karla Hubáčka o stavbu roku

Liberec (ČTK) - Liberecký kraj hledá už podvacáté stavbu roku, od roku 2019 nese soutěž jméno autora hotelu a vysílače Ještěd, architekta Karla Hubáčka. Od jeho narození uplyne příští rok sto let. Přihlášky do 20. ročníku soutěže mohou architekti, investoři a stavitelé podávat od středy 1. listopadu do 25. února příštího roku, řekl ČTK mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička. Letošním vítězem byla rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci, kterou financovalo krajské město.

"V našem kraji se odjakživa kvalitní architektuře dařilo a ani současná tvorba není v tomto ohledu výjimkou. Výsledky Soutěže Karla Hubáčka to rok od roku potvrzují, ať už to bylo loňské vítězství rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci či předtím knihovny a spolkového centra IGI ve Vratislavicích nad Nisou, popřípadě sídla společnosti Lasvit v Novém Boru. Věřím, že také tentokrát si odnese první cenu neméně zajímavá stavba," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Porota i veřejnost letos vybíraly z 22 dokončených staveb a také 12 studentských projektů. Silné zastoupení měly tradičně rekonstrukce, porotce zaujaly zejména tři, které se dostaly do užší nominace – Pivní lázně Svijany, Huť Marie a vítěz nejen této kategorie, ale i hlavní Ceny Karla Hubáčka - rekonstrukce Liebiegova paláce. Přestavba bývalé sklářské Huti Marie v Josefově dole na místo k setkávání a odpočinku získala cenu hejtmana, u veřejnosti zvítězilo Automoto museum v Lučanech nad Nisou, které z bývalé sklárny vybudoval soukromý investor.

V posledních třech ročnících Stavby roku Libereckého kraje získaly hlavní cenu vždy projekty, které vznikly revitalizací brownfieldů. V roce 2020 zvítězilo nové sídlo sklářské společnosti Lasvit v Novém Boru na Českolipsku, porota ocenila zajímavé spojení dvou historických domů z konce 18. století s moderními přístavbami. Předloni vyhrála liberecká pražírna s kavárnou DOK Nordbeans, která proměnila a oživila část zanedbaného nádražního skladiště. Loni zvítězilo vratislavické komunitní centrum IGI, které vzniklo přestavbou bývalé fary, k níž přibyla moderní přístavba s knihovnou a kinosálem.

Soutěž o stavbu roku Libereckého kraje má tradici od roku 2004. Stavební firmy a architektonické ateliéry mohou tímto způsobem prezentovat výsledky své práce. Partnery soutěže jsou už čtyři roky města Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Turnov a Semily.